Bunu okuyorsunuz:
Yusuf Altınlar, Namıdiğer Müstezat ile Deli Rüzgarlar | Röportaj #9

Yusuf Altınlar, Namıdiğer Müstezat ile Deli Rüzgarlar | Röportaj #9

yusuf altınlar

Yusuf Altınlar, yani namıdiğer Müstezat ile Deli Rüzgarlar tadında bir röportaj yaptık. Bakalım neler sormuşuz, ne cevaplar almışız…

 

1) Yusuf Altınlar kimdir? Neler yapar? Müzikle tanışması nasıldır?

1994 yılı Fatih doğumlu, edebiyat öğretmeni bir anne ve tercüman bir babanın dünyaya gelen ilk çocuklarıyım. Şuanda Radyo, Televizyon Ve Sinema bölümünde 3.sınıf öğrencisiyim. Müzikle tanışmamın aslına bakarsanız bir kaç farklı cevabı var. Eğer bu soruyu anneme sormuş olsaydınız “ona hamileyken Tarkan konserine gittim” diye bir cevap verir 🙂 Ona bir noktada katılıyorum fakat aslına bakarsanız biraz daha uzun bir cevabı var. Kendimi bildim bileli elimde tarak, fırça şarkı söyleyen bir çocuktum. Daha sonraları ailemin beni yönlendirmesiyle kendimi İskender Doğan’ın yanında gitar ve şan eğitiminde buldum. Yıllar yılı da müzik hayatımdan hiç eksik olmadı.

2) Daha önce Müstezat mahlası ile bilinen bir rap sanatçısı iken ne oldu da Yusuf Altınlar olarak müzikal şarkılar yapmaya karar verdiniz?

Aslına bakarsanız rap müzikten hiçbir zaman kopabileceğimi sanmıyorum. Aynı şekilde Müstezat isminden de. Hiphop çok büyük bir çatı ve kültür. Rap müzik bu çatının altında bulunan çok ufak bir daire. Emin olun yüzlerce oda var. Sayamayacağım kadar fazla sayıda sanat dalı var. Müstezat bende ikinci bir kişilik içimde yaşayan. Maalesef Türkiye’de bu sanatı icra etmek çok zor. Bir çok nedeni var bunun. İnsanların algısı, piyasanın profesyonelleşememesi vs. Artı olarak eğitimim ve sesim varken bunu değerlendirip sizin de deyiminizle daha müzikal işler yapmaya karar verdim.

3) Bunca zamandır rap şarkılar yazıyorken şimdi popüler şarkılar yazmak sizi zorluyor mu? İkisi arasında bir ayırım yapabilir misiniz? Hangisi sizin için daha kolay ya da daha zor?

Aslında pek bir farkı olmuyor. Zaten rap müzik yaparken şarkıların içindeki nakarat kısımlarında sürekli daha müzikal daha notalı şeyler yapıyordum. Artık bunu sadece bir kıtada değil de birkaç kıtada yapıyorum. Benim için pek bir farkı yok. Lakin bakacak olursak rap müzik bambaşka bir dünya. Şöyle düşünün. En az 36 satır var ve bu 36 satırın hepsi birbiriyle kafiyeli… Yine de benim için rap yapmak daha zor diyemem. Onu yaparken de zevk alıyordum…

4) Rap yaptığınız dönemlerde ilham aldığınız isimlerle bugün ilham aldığınız isimler arasında bir değişim oldu mu? Bugün yaptığınız şarkıları besleyen kaynaklar nelerdir?

Benim için hiçbir zaman rapçi, popçu, arabeskçi gibi basit kavramlar olmadı. Ben hep net baktım olaya. Müzisyen ya da değil. Bugün o kadar başarılı rap sanatçıları var ki birçok popüler şarkıcıyı cebinden çıkarır. O yüzden bir değişim söz konusu değil. Tabi ki çok başarılı bulduğum müzisyenler var. Müzik yaparken yaşadığım olaylardan bahsediyorum aslında. Her şarkımda gerçek bir şeyler var. Annemden var. Sevgilimden var, babamdan var.

5) Siz tarzınızı nasıl tanımlıyorsunuz ve çalışmalarınızda vermek istediğiniz bir mesaj var mıdır?

Benim şuan alternatif bir tarzım var. Bunu kendi kafamda yarattım. O yüzden eleştiriye çok açık. Şanslıyım ki insanlar ilk single çalışmamı çok beğendiler. Hemen hemen hiç kötü yorum almadım. Bilerek ve isteyerek yapmadan şarkılarımda ölüm, aşk ve yaşam üçgeni var. Hemen hemen her şarkımda var bu. Her zaman mutluluk mesajı veremiyorsunuz. Her şarkım başka bir şey anlatıyor. O yüzden “ben dinleyicilerime şunu diyorum” diyemem.

6) Çalışmalarınızda kimlerden destek alıyorsunuz? Bir şarkı bitirmek için ne tür süreçlerden geçiyorsunuz?

Çok uzun bir süreç aslında bu. Destek olan çok insan var tabi ki hepsi hatır gönül işi. Sözleri ve besteyi kendim yapıyorum. Aranje ve kayıt kısmında yıllarca Gökhan Güven  ile çalıştım. Kendisi maalesef İzmir’e yerleşti. Mesafeler olsa da gönüller bir tabi 🙂 Şuan aranje ve kayıtlarımı Barış Yerli yapıyor. Son klibimi Hüsamettin İstenci çekti. Klibin post yani kurgu montaj kısmında Behram Sancaklı vardı. Hepsi çok yakın, samimi arkadaşlarım. Zaten mesleğim bu. Doğal olarak eşim dostum da sektörden oluyor 🙂

7) İlk şarkınız Deli Rüzgarlar, Netd ile kısa sürede güzel tıklanmalara erişti. Bu gidişattan memnun musunuz? Nasıl geri dönüşler alıyorsunuz?

Deli Rüzgarlar çok farklı bir iş. Şarkı deyip geçemiyorum. Ruhu var. Bazı nedenlerden tam bir senedir bekletiyordum. Bugünlere kısmetmiş. Netd ve Seyhan Müzik çok etkili oldu. Şuan güncel izlenme sayısı 42 bin. Piyasaya baktığınız zaman gerçekten hatrı sayılır bir sayı. Lakin ben izlenmemle değil beni kaç kişinin ne kadar benimsediğiyle ilgileniyorum. Bir günde parlayıp bir günde sönmek istemem. Şuan sindire sindire gidiyorum. Geri dönüşlerin hepsi çok pozitif oldu. Demin de söylediğim gibi hemen hemen hiç kötü yorum almadım.

8) Bizleri ikinci bir şarkı bekliyor mu? Şu anki çalışmalarınız ya da ileriye yönelik planlarınız nelerdir?

Bu günlerde yeni şarkımı bitirmek üzereyim. İsmi “Gecelerin Sonu Yok” Aranjesinde Barış Yerli imzası var. Bu single çalışmasını verdikten sonra albüme soyunacağım. Umarım her şey gönlümüzce olur ve doyasıya müzik yaparız. Hiç bir zaman süper star olmak gibi bir hayalim olmadı. Tanıyan insanların hep iyi şeyler söylemeleri daha pozitif bir yaklaşım gibime geliyor. Bugün, bugünü yaşıyorum. Yarını yarın yaşamak daha güzel olacak.
Altmüzik ailesine bu güzel röportaj için teşekkürlerimi sunuyorum. 🙂 Sevgiler…

Bu içerik size ne hissettirdi?
ehehe
0
ilginç
0
kalp <3
0
karasızım
0
olamaz!
0
üzücü
0