Bunu okuyorsunuz:
Uclercagri’dan İki Yeni Şarkı: Gökkuşağında ve O

Uclercagri’dan İki Yeni Şarkı: Gökkuşağında ve O

uclercagri gökkuşağında

Uclercagri yeni şarkıları Gökkuşağında ve O’nu  dinleyicileriyle buluşturdu.

Geçtiğimiz aralık ayında yayınlanan Gösteremediğinde‘nin ardından gelen bu iki şarkı 23 Haziran’da tüm dijital platformlarda yerini aldı. İki şarkının da sözü müziği Uclercagri’ya mix ve masteringi Ömer Çelik’e ait.

Kendine has sounduyla alternatif sahnede sağlam bir yer edinen Uclercagri, bu şarkılarında da kusursuzluktan uzak bir duruş sergiliyor. Neşeli müziğiyle yüzümüzü güldüren Gökkuşağında’da; kalbi ve ruhu hayatın renkleriyle çevrelenmiş olmasına rağmen, çevrelendiği diğer şeyler yüzünden yalnızlaşan bir karakterin, kendine benzettiği ve yaşamakta daha başarılı bulduğu bir diğerine, belki aşkına yönelen dileklerini dinliyoruz.

Uclercagri yaptığımız röportajda yaşamaktan çok yaşamış olanların deneyimlerinden ilham aldığından ve tutunamayan insanların hikayelerinin kendisini çektiğinden bahsetmişti. Özellikle “Yerime yaşa, beni de yaşa” sözleri aklımıza Uclercagri’nin bu cevaplarını getirdi. Yaşamının yükünü, kendisinden daha kolayca yapabildiğini gördüğü birine vererek acılarından kurtulma isteğini dinlediğiniz karakter, kendisini yoran hayatından tamamen vazgeçmiyor. Hatta kurtarılmasını istiyor. Bireyselliği ve bunun daha da artarak “modern yalnızlığa” dönmesini birçok insanın yaşadığı günümüzde bu derinlerinde umut barındıran sözlerle bağ kurmak bize çok da zor gelmiyor. Bahsettiğimiz umut “Nasıl buldun bir tek bakışınla, nasıl senin gibi biri, dedi ki yaşa, dedi ki yaşa” dizeleriyle arşa değiyor ve anılarımızdan kendisine karşılık bularak güzellikleri hatırlatıyor ve kalbimizi hafifletiyor. Gökkuşağında, bir kurtarıcı değil evet; ama yorgunluktan umutsuzluktan boğulurken bize yalnız olmadığımızı hatırlatan rengarenk bir nefes alma alanı.

“Yalnızım ve bu gökkuşağında
Bildiklerim üzer beni
Yerime yaşa, beni de yaşa
Düşünmeden
Nasıl da buldun bir tek bakışınla
Nasıl senin gibi biri dedi ki yaşa
Dedi ki yaşa”

 

O

O, ilkgençlik aşkını anlatan bir filmin soundtracki gibi tatlı müziği ve dinamik ritmiyle içimizde sokaklar boyuca koşma isteği uyandıran bir şarkı. Kalbimizi heyecanla dolduran O’nda iki insan arasındaki yakınlığın yanında, bazı somut kanıtlarla da eşit olmanın aşık kişide yarattığı çocuksu hevesi görüyoruz. Şarkıya katıldığımız anda, geçmişte kalmasına rağmen yeri çok büyük bir ilişkinin tekrar başlaması ihtimaliyle karşılaşıyoruz. Ve birbiriyle konuşan iki karakter, kimse istemese de, bunu engellemeye çalışıyor.

“Bu yine son değil
Yastığımda parfümün var, love
Eve dönmek gibi
Geçti acı, hevesim tam, love
Bende yarın yok
Ve sevdim”

 

Var olmanın ağırlığını anlattığı Gökkuşağında ile birlikte, aşkı anlattığı O ile onur ayını çok güzel bir şekilde kutlayan Uclercagri’nin yeni şarkılarından ve konserlerinden haberdar olmak için Instagram ve Twitter’dan uclercagri’yi takip edebilirsiniz!

Bu içerik size ne hissettirdi?
ehehe
0
ilginç
0
kalp <3
1
karasızım
0
olamaz!
0
üzücü
0