Bunu okuyorsunuz:
“Yükselen Bir Ateş” Umut Er’den Yeni Tekli: BİP!

“Yükselen Bir Ateş” Umut Er’den Yeni Tekli: BİP!

umut er bip

Umut Er’in yeni teklisi BİP! 30 Eylül’de tüm dijital platformlarda yerini aldı!

Alternatif sahnenin yükselen ismi Umut Er, bir yandan TNK ve Batu Akdeniz’le çalışmalarına devam ederken diğer yandan da solo projesiyle tam gaz ilerliyor. Temmuz ayında yayınlanan Karıştı Her Şey’in ardından şimdi de Akustikhane versiyonu mayısta yayınlanan BİP ’in stüdyo kaydıyla dinleyicilerinin karşısında.

 

 

Her ne kadar güncel olsa da BİP, bütün zamanları kapsayan bir şarkı. Adeta geçmişte yaşanmış olan, günümüzde yaşanan ve gelecekte yaşanacak olan her haksızlığa karşı boyun eğmemenin marşı. Ve bu zamansız şarkının sözü, müziği, aranjesi, ve mix-masteringi Umut Er’e ait. İsmiyle müsemma olan BİP, politik bir eleştiri şarkısı. Günümüzde yaygınlaşan sansür kültürüyle zekice dalga geçen şarkıda, şarkıya adını veren sansür efektini yer yer duyuyoruz. Cayır cayır bir rock şarkısı olan BİP’in ana gitar riffi ve davulları sözlerin taşıdığı mesajları güçlü ve keyifli bir şekilde dinleyiciye geçiriyor. Bütünüyle bir manifesto niteliği taşıyan şarkının özellikle “Yarına kalmasam bile bu adım bil bir sana inat” sözleri, hepimizin içinde bir ateş gibi yükselen başkaldırışı çok güzel ifade ediyor.

 

“Bana hiç sorup durma
Olayı asıl sen bana anlat
Yarına kalmasam bile
Bu adım bil bir sana inat”

 

BİP’in sözlerini fark ede ede dinlemek inanılmaz keyifli bir eylem. Gerçekçi bir biçimde, aşkla ve varoluşsal sancılarla ilgili olmadan birçok insanın bağ kurduğu şarkı, ortak hafızamıza ve travmalarımıza değindiği için bir noktadan sonra iş keyifli bir anlam avına dönüyor. Umut’un gün yüzü görememeyi “Durma avlan derken yine kaçtı gün yüzü” olarak kelimelere dökmesi de şarkıyı ilk dinleyişte “Gün yüzü ne demek şimdi?” derken belki 20. dinleyişte bir anda anlamanın yarattığı gülümseme ve mutluluk da çok değerli. Çünkü o zaman fark ediyoruz, sanatçıyla aramızda kurulan bağı ve onu anlarken bizim de hislerimizi anlayan birilerinin olduğunu. Ve bu da BİP’e Umut’un diskografisinde apayrı bir yer yaratıyor.

 

“Sen korkma
Yine değişir bu iş
Bugün
Durma avlan yine
Derken bak kaçtı gün yüzü”

 

 

Karıştı Her Şey

Şarkılarındaki küçük kusurları sevdiğim alternatif sahnede, kusursuzluğunu çok sevdiğim bir isim Umut Er. En doğal halinde bile eksiklik yok, göze batan bir pürüz yok. Kocaman bir uyum deryası halinde akıp gidiyor tüm yaptıkları. Yakın zamanda yayınlanan Karıştı Her Şey’de de Umut yine inanılmaz ses rengiyle, dokunaklı gitar melodileriyle, piyano partisyonlarıyla dört dörtlük bir iş çıkarmış. BİP gibi Karıştı Her Şey’in de sözü, müziği, aranjesi ve mix-masteringi Umut Er imzası taşıyor. Klibinin yönetmen koltuğunda ise Tayfun Çetinkaya oturuyor.

 

“Bir ben değişmeyi unuttum
Bu ruhuna hapis bir beden
Yine geceleri sana uydum
Karıştı her şey”

 

Karıştı Her Şey, Umut’un kısaca anlatımıyla bir ayrılık sonrası şarkısı. Şarkıda bir ayrılığın ardından yoluna devam edemeyen, geçmişe tutunup kalan birinin hikayesini dinliyoruz. İçinde yanan ateşi, çaresizliği hissediyoruz. Dinlerken adeta omuzlarımıza aşılamayan günlerin yükü biniyor. O yükleri atmadan zaten ilerleyemeyeceğimizi biliyor ve şarkıda tutulan yasa ortak oluyoruz. Gitar ve Umut’un duru vokaliyle başlayan şarkı, ilerledikçe zenginleşerek sahip olduğu duygu yoğunluğunu besliyor ve bizi şarkının içine daha çok çekiyor. Son nakarata geldiğimizde ise artık kalplerimiz şarkıyla tamamen bütünleşiyor ve “Yoruldum artık…”a kolumuz kanadımız kırık bir biçimde eşlik ederek bu hikayeden ayrılıyoruz.

 

“Zamanı durdurdum biraz
Yetmedi durdurdum kendimi
Ne neşem ne deşen var artık
Karıştı her şey”

 

Umut, bu güzel şarkıların ardından önümüzdeki aylarda yeni şarkılarını yayınlamaya devam edecek. Siz de yeni şarkılarından haberdar olmak için Umut’u Instagram’dan ve Twitter’dan takip edebilirsiniz.

 

Bu içerik size ne hissettirdi?
ehehe
0
ilginç
0
kalp <3
1
karasızım
0
olamaz!
0
üzücü
0