Bunu okuyorsunuz:
Amazon Kadını Sena Şener’den “İnsan Gelir İnsan Geçer”

Amazon Kadını Sena Şener’den “İnsan Gelir İnsan Geçer”

Sena Şener

Sena Şener’i Mahmut Orhan’ın Feel parçasındaki yorumu ile tanıdı büyük çoğunluğumuz. Bazılarımız ise YouTube’da çeşitli sanatçılarla yaptığı işbirliklerle… Ceylan Ertem’le Çirkin Dünya, Evrencan Gündüz ile Back to Black cover’ı,Tuna Kiremitçi ile Birden Geldin Aklıma…

 

14 Eylül’de Pasaj Müzik etiketiyle yerini alan ilk albümü ile karşımızda Sena Şener! Daha önce çıkarmış olduğu Bak Bana, Ona, Sevmemeliyiz, Dostum Değil Uykular teklileri ile albümün ne de güzel geleceğinin sinyalini veren genç sanatçı, söz ve müziği kendisine ait olan 10 parça ile İnsan Gelir İnsan Geçer albümünü geçtiğimiz günlerde yayınladı. Albümü severek kullandığımız dijital müzik platformlarda da bulabiliriz. Hatta hemen şuraya Spotify ve Apple Music linklerini bırakalım. Okurken arkadan albüm çalsın yavaş yavaş.

Kabaca şarkıları taradığımızda Ceylan Ertem ile beraber söylediği Çirkin  Dünya’yı tekrar yorumlayarak albüme eklemiş, Vodafone Freezone Müzik Yarışması’nda daha önce seslendirdiği Sonraki Gün parçası da bizlerle. Bunlara ek olarak albümden önce tekli olarak gelen Dostum Değil Uykular, Sevmemeliyiz ve Bak Bana video klibi çekilen parçalar da var. Sena Şener dinleyenler ona has melankolik havayı iyi bilirler. Huzur veren, dinginlik getiren bir melankoli var albümde yine.

İki yıldır bir çok festivalde ismine rastladık Sena Şener’in. Kendisini Zeytinli Rock Festivali’nde canlı izleme fırsatına sahip oldum. Sahnedeki samimi davranışları ile bizi mest etti! Sahnede bildiğimiz parçalarına eşlik ederken, yeni albümden parçalarına da yer verdi. Yaptığı bir kaç cover ile de kendi tarzını ortaya koyarak hepimizin beğenisini topladı. En kısa zamanda Sena Şener konserine gidilecek!

Albüme geçersek, şarkı sırasına göre albüm hakkındaki düşüncelerimi ileteceğim 🙂

İnsan Gelir İnsan Geçer albüme de adını veren ilk parçamız. Yoğun gitar solosuyla başlayan parçada Sena Şener’in sesinin o güzel tınısıyla albüme davet eden bi hava hissettim. Albümün size vaat ettiklerini buluyorsunuz. Daha sonra yaylılar ile devam eden nakaratı çok seveceksiniz.

Yukarıda da belirtmeden duramadığım Ceylan Ertem ile harika bir çalışma sonucu bi zamanlar loop’a atıp dinlediğim Çirkin Dünya‘da sıra. Sena Şener’i severek dinlemeye başladığım parça olmasından ötürü bende yeri ayrıdır. Yeni düzenlenmiş haline de bayıldım! Sena Şener’in de Instagram hesabında belirttiği gibi albümün temeli 15 yaşında bu parçayı yazmasıyla başlamış.

Sendin Düşmanım başlangıcıyla gümbür gümbür gelen bir parça. Enstrümental olarak en zengin parça bu sanıyorum; yaylılar, vurmalılar tabi ki gitarlar ile harika bir birleşim olmuş.

Yalnızım, “Al beni…” diye başlayan gitar solosuyla beni kendine hayran bırakan bir parça. Sözleriyle birkaç kez dinleyerek özümseyeceğiniz bir parça. Nakaratındaki “Yalnızım” tonu aklınızdan çıkmayacak bir süre sanıyorum.

Enstrümental olarak zengin bir diğer parça ise Bak Bana. Birçoğumuzun Sena Şener dendiğinde akla gelen ilk şarkı, ilk tekli olarak da bilinir kendisi. “Ama zamanı değil…” diyerek başladığı kısımda sesine hayran kaldığımız, sözleriyle bizi etkileyen başka bi parça.

Albümün hareketli sayılabilecek bir diğer parçası ise Ona, Sena Şener’in sesinin potansiyelini gördüğümüz bir parça. Söylediklerim, söyleyeceklerimin habercisi der gibi. İnişler çıkışlar ile hayran bıraktın bizi kendine!

Dostum Değil Uykular tekli olarak yayınlandığında oldukça beğendiğim bir diğer parçaydı. Diğer parçalara göre bana bi tık daha melankolik gelmişti. Sesi öylesine bütünleşiyor ki parçada, o duyguyu çok iyi özümsüyorsunuz. Parçada gitarlara yine vurmalı ve yaylılar eşlik ediyor.

Albümdeki favori parçam ise Sonraki Gün! Bir haftadır durmadan bu albümü başa alıp tekrar tekrar dinliyorum. Çoğunlukla elim bu şarkıya gidiyor, bununla başlıyorum. Şarkının melankolisi bağımlısı yapabilir, önceden uyaralım. Şarkıyı aşağıya bırakıyorum mutlaka dinleyin!

 

 

Parya için Hep Günöte ateş onu hep üşütür diye devam ediyor nakarat. Şimdi önce şarkıdaki bir kaç kelimeye açıklık getirmek isteriz, parya “Herkes tarafından hor görülen ve aşağılanan kimse, ayaktakımı.” , benim gibi günöteyi de bilmiyorsanız “Yer yörüngesinin Güneş’e en uzak bulunduğu nokta.” demekmiş. Şimdi parçayı dinlerken anlam kurmak size kalmış tabi. Bu şarkının naif melodisinin yanı sıra “Öylesine yoktur ki kıskanır onu hiç doğmamışlar” sözleriyle de içinize işleyecek bir parça.

Ve kapanışı yine çok sevilen bi parça almış: Sevmemeliyiz. Ekşisözlük’te de benim gibi “Her şeyi gören sen, göremedin mi beni?” kısmı parçanın en sevilen kısmı olarak görülmüş. Bu parçanın en sevdiğim özelliği sözlerinin yoğunluğu.

Sena Şener’i sadece sesiyle değil, yorumuyla ve söz-müziği kendisine ait şarkılarıyla seviyorum. Albümdeki her bir parçanın üstüne düşülmüş, çalışılmış. Emeğine sağlık! Bir sonraki tekliyi, albümü heyecanla beklemeye başladık bile! Hemen albümü  dinleyin, sizin de fikirlerinizi merak ediyoruz!

Bu içerik size ne hissettirdi?
ehehe
0
ilginç
0
kalp <3
1
karasızım
0
olamaz!
0
üzücü
0