Bunu okuyorsunuz:
Seda Erciyes ile Bataklık Çağına Giriş

Seda Erciyes ile Bataklık Çağına Giriş

İlk stüdyo albümünün hazırlıkları sürerken Seda Erciyes, konserlerinde dinleyicileriyle buluşmaya devam ediyor. Biz de “Bataklık Era”ya giren Seda Erciyes’in müzikal evreninde ve albüm yolculuğunda yerinizi rahatlıkla bulabilmeniz için bu yazıyı hazırladık.

 

Seda Erciyes, yıllardır yerli sahnede R&B/Soul tarzda eserleri ve güçlü sesiyle yer alan ve son zamanlarda daha da öne çıkan bir sanatçı. Başa Sarıp Dur teklisinden beri her adımını merakla takip ettiğim Erciyes, her yeni işinde bir öncekinden daha farklı şekillerde etkileyici detaylar ve sonuçlarla karşımıza çıkıyor. Seda Erciyes, karizmatik vokalleri, eklektik detaylardan oluşan modern müziği ve tutkulu tarzıyla dinleyicilerine ilham verirken gelecekte de ikonik bir sanatçı olmaya devam edeceğinin sinyallerini veriyor.

 

 

Seda Erciyes’in kaleminin en sevdiğim özelliği, bir şeyleri şekerle kaplamadan direkt ve en tutkulu haliyle ifade etmesi olabilir. Sanatsal açıdan dolu dolu olan şarkıların sözlerinde de arzularını, mücadelelerini direkt bir biçimde anlatması onları daha da güçlü manifestolar haline getiriyor. Ki şu an patriyarkaya karşı ayakta dimdik duran, sesini duyurma ve tüm ışığıyla kendini gösterme gayreti içinde olan herkesin ruhuna işleyen ve diline dolanan şarkılar olmaları da bu sözlerimi destekliyor. Onun şarkılarıyla güç bulan bu kadar çok insan varken henüz Seda Erciyes’le tanışmamış olanlar varsa onların da vakit kaybetmeden bu evreni keşfetmelerini çok istiyorum. O yüzden tam şu an, bu inanılmaz sanatçının şarkılarında minik bir yolculuğa çıkıyoruz.

 

 

Eylül Ekim Kasım

9 Nisan 2021’de yayınlanan Eylül Ekim Kasım, Seda’nın ilk bağımsız teklisi olma özelliğini taşıyor. Baştan çıkarıcı introsuyla dikkatleri direkt üzerine çeken şarkı, dinlemesi keyifli altyapısıyla da adındaki gibi sonbahar aylarının cozy havasını iliklerimize kadar hissettiriyor. Seda’nın evreninde pasifize edilmiş davranışlara ve düşünce biçimlerine yer olmadığını çok güzel bir şekilde gösteren bir şarkı, Eylül Ekim Kasım. Bu evrende harekete geçilir, kalbin istedikleri için her şey yapılır. Seda’nın kalp kıran caz vokali ve ağlatan şarkı sözlerinden cesaret bulup yola çıkmanın eşiğinde yakalıyoruz kendimizi. Mantığı galip gelenler şarkıyı başa alıp eşlik ederken, kalbini dinlemek için yeterince sebebi olanlarımız o eşiği geçip yola koyuluyor.

 

“Senin için geldim onca yolu
Bi’ bilet bi’ de bavul
Aklımdaki korkuları al
Sen de çabuk olsan ya, yola koyulsan ya
Ne anlamı var beklemenin?”

 

Başa Sarıp Dur

Şubat 2020’de yayınlanan Başa Sarıp Dur’un Seda Erciyes’in ikinci teklisi olmasıyla birlikte benim için Seda Erciyes evreninin kapılarını aralayan şarkı olması gibi bir özelliği var. Derin, etkileyici beatleri ve Seda’nın havalı vokaliyle adeta dinleyenin ruhunu içine çeken şarkı, kaliteli R&B örneklerinden biri olarak yerli sahneye Seda’nın güzel hediyelerinden biri. Klibindeki global esinlenmeler ve göndermelerle de dikkat çeken Başa Sarıp Dur, şüphesiz Seda’nın diskografisinde her zaman yeri ayrı olan bir şarkı olarak kalacak.

 

“Sarıp dur, başa sarıp dur
Gerçeklikten kop ya hayalini kur ya
Zaman dar, zamanımız dar
Sarıp sarıp yak genişliyor her dakika”

 

 

YABANİ

Bahsedeceğimiz bir diğer şarkı, Yabani. 5 Mayıs 2023’te yayınlanan Yabani, Seda Erciyes’in en merakla ve heyecanla beklenen şarkısı olma özelliği taşıyor. Ritmi, müthiş giriş melodisi, bassları… Her bileşeniyle inanılmaz bir şarkı Yabani. Özellikle 2000’ler R&B ve pop şarkılarını hatırlatan nakarattaki loop melodi akıllarda direkt yer ediniyor ve onu sürekli duymayı istemek gibi bir ihtiyaç yaratıyor.

Gerçek bir özgüven booster olan Yabani, dinleyene istediği her şeyi yapabileceğini, her adımında geçtiği yerleri yakarak ilerlediğini hissettiriyor. Şarkı boyunca redpillcilere, toksik masküleniteye ve sığ kalıpların dışında kalanları eleştiren herkese içten bir şekilde defalarca Yallah deniliyor. Yani Yabani için makul sayılanın dışında var olmanın serbest olduğunu hatırlatan ve bununla gururlandıran “hot” bir marş diyebiliriz.

 

“Görmedin hiç böyle bi’ güzellik
Beğenmediysen değil senlik
Ulaşamadın bak dik dik dik dik dik
Watch it but don’t grab it”

 

Seda Erciyes ve Arsan Salaryfar imzası taşıyan Yabani’nin mix’i Arsan Salaryfar ve Adham Farid’e, masteringi Adham Farid’e ait. Şarkının artwork’ünde ise Yasin Arıbuga ismini görüyoruz. Yabani’nin yapay zekadan yararlanılan kısa müzik videosunda yönetmen koltuğunda Damla Es ve Yasin Arıbuga oturuyor. Videodan söz etmişken Seda’nın yenilikçiliğine değinmemek olmaz. Uçak şarkısı için bir oyun yaratan Seda Erciyes, Yabani’nin klibinde de Yasin Arıbuga ve Toprak Fırat iş birliğiyle yapay zeka tarafından üretilen karakterler kullanmış. Seda’nın sanatını teknolojik ögelerle de desteklemesi çok değerli bir şey. Yerli sahnede bunların yapılabildiğini göstermesiyle belki de diğer sanatçılara ilham verip onların vizyonunu genişletecek. Ve sonra da daha büyük kitlelerin… Seda’nın ve birlikte çalıştığı sanatçıların yaratımlarının bize kazandıracağı şeylere ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum. Nefes alabilmek ve burada da güzel şeylerin yapılabileceğine dair umutlarımızı koruyabilmek için…

 

“Yeni kıyafet
Sevmediysen gidip et şikayet
Umrumda değil de bana yabani
Sallarız kimse olamaz mani
Get dis money”

 

 

SÜRME

Yabani’nin ardından yayınlanan Sürme ise 7 Temmuz 2023’te dijital platformlarda yerini aldı. Bu şarkı da Yabani gibi Seda Erciyes ve Arsan Salaryfar imzası taşıyor. Sürme’de nefes nefese bırakan baş döndürücü bir müzik eşliğinde bir roof partiye davet ediliyoruz. Gecenin bitmesine hazır olmayan ve oradan yalnız ayrılmayı istemeyen birinin, birilerinin hikayesi bu. Alev alev tansiyonu tüm hücrelerimizde hissettiğimiz şarkı, dişil yönünü baskılamayı, köşelerini, tutkularını ve isteklerini törpülemeyi daha “makul” gösteren genel ahlak kavramına karşı duruşuyla içinden geldiği gibi yaşamanın ne kadar normal olduğunu bizlere hatırlatıyor.

 

“Akıyo’ gözümdeki sürme sürme
N’olur eve sürme
Yorulmadım daha dur
Yukarıdan bakıyorum şehre şehre
Karşıda bi’ yerde
Gece bitmedi daha uzun”

 

 

Bundan Sonra Aşk Yok

Yine bir Seda Erciyes – Arsan Salaryfar iş birliği olan Bundan Sonra Aşk Yok, Seda Erciyes’in yayınlanan en son teklisi olma özelliği taşıyor. 3 Kasım 2023’te yayınlanan Bundan Sonra Aşk Yok için Seda Erciyes’in kendime en yakın hissettiğim şarkısı diyebilirim. Sözlerde bütün kaygıları, yanlış olduğu halde yapılmak istenen şeylerin yarattığı kafa karışıklığını o kadar güzel anlatmış ki Seda, sadece benim değil dinleyen birçok kişinin şarkıda kendi hikayelerinden parçalar bulduğuna eminim. Adeta sabaha karşı soğuk bir sokakta kabul etmekten kaçtığımız gerçeklerin yüzümüze vurulduğunu hissediyoruz.  Özellikle “Ya beni istemezsen…”deki duygu yükü inanılmaz etkileyici.

Kalbimizi kanata kanata dinlediğimiz şarkıda kendi kendimize verdiğimiz sözleri ve onları tutmak için ettiğimiz yeminler kafamızın içinde dönüp duruyor. Kendimizi ayağa kaldırdığımız ve kendimizin arkasında durduğumuz anları Seda’nın büyüleyici vokali eşliğinde üçüncü bir göz gibi izliyoruz. Daha önce yaşadığımız ama aldığımız dersleri bir kenara kaldırdığımız için tekrar tekrar deneyimlemeye devam ettiğimiz davranışlar ve olaylar döngüsünün içindeyken bir hatırlatıcı olarak bizi kendimize getiriyor ve yolumuza devam etmemizi sağlıyor.

 

“Önemi yok artık, bundan sonra aşk yok
Anlık bir hataydın, bundan sonra aşk yok
Bundan sonra daha fazla aşk dilenmem senden
Görmezden gelmek kolaydı yolunda giderken”

 

 

Yayınlanan son üç teklisiyle Seda Erciyes’in yeni bir döneme girdiğimizi görüyoruz. Biz “Bataklık Era”nın bize getireceklerini ve Seda’nın albümü merakla ve heyecanla bekliyoruz. Sizlere de Seda’nın yeni şarkılarından, albümüne dair verdiği ipuçlarından ve yeni konserlerinden haberdar olabilmeniz için Seda Erciyes’i Instagram ve Twitter hesaplarından takip etmenizi öneriyoruz.

 

Bu içerik size ne hissettirdi?
ehehe
0
ilginç
0
kalp <3
1
karasızım
0
olamaz!
0
üzücü
0