Bunu okuyorsunuz:
Aybüke Poçan ve Dilhan Şeşen ile Kaçmak Ve Kaçmamak Üzerine

Aybüke Poçan ve Dilhan Şeşen ile Kaçmak Ve Kaçmamak Üzerine

Aybüke Poçan vs Dilhan Şeşen

9 Ekim’de alternatif sahnenin iki yetenekli ismi Dilhan Şeşen’in ve Aybüke Poçan’ın yeni teklileri yayınlandı. Çok tatlı bir tesadüf sonucu aynı gün yayınlanan, isimleri “K  a  ç  t  ı  m”  ve “Kaçmadım” olan bu iki tekliyi biz de aynı yazıda inceleyelim dedik.

 

Hala içinde bulunduğumuz pandemi süreci nedeniyle hepimiz evlerimize kapandık. Hatta sadece evlerimize değil direkt kendi içimize. Her şeyi sorguladık, kendimize dair, dünyaya, hayata dair… Her şeyimizi ortaya döktük, tüm fikirlerimizle, hislerimizle, korkularımızla, arzularımızla kendimizi gördük. Daha önce hiç görmediğimiz kadar berrak bir şekilde hem de… Yıllarca beraberimizde taşıdığımız yüklerimizi karşımıza aldık, ruhumuzun orta yerinde önümüzde duranlarla baş başa kaldık. Bu noktada iki seçenek belirdi aklımızda, biri gerçeklerimizle yüzleşmek diğeri de tüm bu dağınıklığı bırakıp biraz daha nefes almak için uzaklaşmak.

 

 

K  a  ç  t  ı  m’da “Buyum dedim, bundan öteye bir daha gidemem…” dedikten sonra kaçmaya karar veren bir kadını dinlerken; Kaçmadım’da çözümün kendisinden kaçmakta olduğunu düşünürken kalıp mücadele etmeye karar veren bir kadını dinliyoruz. Tehlike anında gelen savaş ya da kaç dürtüsü gibi, farklı yolları seçseler de ikisinin de çabası kendilerini  kurtarmak için. Hala hangi yönde devam edeceğine karar verememiş olanlarımıza seçim konusunda bu iki teklinin çok yardımcı olacağını düşünüyoruz. Çünkü hangi yolu seçersek seçelim bize yalnız olmadığımızı hatırlatan bir şarkının yanımızda olacağını biliyoruz.

 

 

K  a  ç  t  ı  m

K  a  ç  t  ı  m’ın sözleri Dilhan Şeşen’e, müziği ve düzenlemesi de Dilhan Şeşen, Cihan Reşit Köse ve Emre Kuvvetli’ye ait. Şarkının kasvetli atmosferi, gerçeklerin ağırlığını; dinamik akışı da kaçmanın getirdiği kurtulma umudunu dinleyiciye çok başarılı bir şekilde hissettiriyor.

Dilhan, şarkıyı Instagram hesabında “Bu oyun hamuru sizin. Dilediğiniz gibi oynayın. Aynı oyun hamuruna en çok dönüşümü yaşatan kazanır.” yazdığı bir postla paylaşmıştı. Bu düşüncesini destekler biçimde kullandığı yalın diliyle sınırları olmayan bir özgürlük alanında kaygısız bir şekilde nefes alma imkanı vermiş, dinleyenlere.

 

“Buyum dedim, bundan öteye bir daha gidemem
Elimdekilerle birden uzaklaştım ben senden
Aniden
Kaçtım ben, gerçeklerden
Önce kendimden, kaçtım ben”

 

 

 

Kaçmadım

Kaçmadım’ın sözleri Aybüke Poçan’a, müziği Aybüke Poçan ve Anıl Ulusoy’a ait. Düzenlemesi Anıl Ulusoy’a ait olan şarkıda bas gitarda Özgür Ede’yi, elektrik gitarda da Onur Gülanber’i dinliyoruz.

Kaçmadım, henüz kök salmamışken, hala yönünü bilmiyorken bir şekilde ilerlemesi beklenen herkesin yaşadığı kaygıdan bahsederek başlıyor. Devamında da dışarıdan gelen seslerin, kendi varlığıyla sağlam bir bağı olmayan insanları nasıl savurup kendi gerçeklerinden uzaklaştırdığını, karmaşa içinde kaybolmalarına sebep olduğunu dinliyoruz. Aybüke’nin bu karmaşayı anlatırken takındığı umut dolu ve kararlı  tavrı, kaosun içinde karamsarlığa kapılmadan mücadele edebilmenin mümkün olduğunu bize gösteriyor.

Kaçmadım’ın akustik versiyonu da 23 Ekim’de tüm dijital platformlarda yerini aldı. Bu çok tatlı şarkıyı bir de akustik haliyle dinlemenizi kesinlikle öneririz.

 

“Kaçmadım ben bi kez bile, hem de bile bile kendimden öteye
Düşünmedim ben bi kez bile, böyle biter diye böyle gider diye
Beklemedim ben bi kez bile, kan ter içinde kolay olsun diye”

 

Bu içerik size ne hissettirdi?
ehehe
0
ilginç
0
kalp <3
2
karasızım
0
olamaz!
0
üzücü
0