Bunu okuyorsunuz:
Batu Ayduğan, İlk Albümü Fısıltı’yı Yayınladı

Batu Ayduğan, İlk Albümü Fısıltı’yı Yayınladı

BBaba’nın solisti olarak tanıdığımız Batu Ayduğan’ın solo albümü Fısıltı 28 Kasım’da dijital platformlarda yayınlandı.

Bir anda geliveren bu albümü ne yalan söyleyeyim hiç beklemiyorduk. Sessiz sedasız hazırlıklarını tamamlayan Batu, Instagram hesabından albümün haberini verdiğinde o kadar şaşırdım ki… Beklenmedik bir anda gelen bu güzel albümü hemen dinlemeye başladım.

Albümün adının Fısıltı olduğuna, sessiz bir şekilde geldiğine bakmayın. Şarkıların her biri çığ gibi, her dinleyişinizde daha da büyüyor hissettirdikleri.

Şarkıların sözleri, müziği ve düzenlemesi Batu Ayduğan ve Koner Memili’ye ait (“Hesapsız” Hazar Aytan imzası taşıyor). Ayrıca bas gitarda Korel Memili’yi, davulda da Hazar Aytan’ı görüyoruz. Fısıltı’yı Spotify, Apple Music, Deezer ve Youtube Music’ten dinleyebilirsiniz.

Bir de şarkılara göz atalım:

  • Albüme “Panayır”ın ritmiyle başlıyoruz. Elimizi farkında olmadan şarkıya uyumlu bir şekilde vuruyoruz sonra ayağa kalkıp “Sal sal sal sal derine dal” diyip patlıyoruz. Bu enerjik giriş diğer şarkılara bizi hazırlamak, dikkatimizi toplamak için seçilmiş gibi.
  • Ardından gelen “Sonsuzluğun Sonu” önceki şarkının altını çizmek ister gibi yüksek ritimle başlıyor. Nakarata geçiş kısmıysa rüya gibi. En yorgun en tükenmiş olduğumuz zamanlarda silkinip kendimize gelmemiz için yapılmış bir şarkı sanki.

 Tüm rüyaların sıradan bir ömrü var sonsuzluğun da sonu var

  • Albümün üçüncü şarkısına geçiyoruz.  Biraz daha sakin başlayan “Mumkadeh” benim bu en sevdiğim şarkılardan biri oldu. Albümde en sevdiğim değil, son zamanlarda dinlediğim tüm şarkılar içinde en sevdiklerimden. Batu’nun klip çekme düşüncesi varsa “Mumkadeh”e öncelik vermesini diliyorum.

Yıldızsız gecelerde gözlerinden çöktüm karanlık çukura, elvedayla bulandım yalnızlık çamuruna, kalbinin çöllerinde esen kum gibi umut serpindim

  • Dört Duvar Türküsü” yaprak gibi savrulacağınız bir şarkı. Kendinizi vererek dinlediğinizde hipnotize olmuş gibi sağa sola salındığınızı bir süre sonra fark ediyorsunuz. Ve en beklemediğiniz anda “Ah şu damla damla gitmek yok mu içinden geçmeden” diye yükselmesi şarkıyı o kadar güzel tamamlıyor ki…
  • Biraz yavaşlamıştık değil mi? “İki Kalp Arası Trajedi”yle dansa devam ediyoruz. Bu şarkının canlı performansını dinlemeyi o kadar isterim ki… Eminim konserde herkesin çıldırdığı bir şarkı olacak.

Hadi her şeyi bırakıp gidelim, bugün önemsiz rüyanın nerede bittiği

  • Headbang yapmayı sevenler burada mı? “Tek Gecelik” size bunu sunuyor. Bu şarkının kelimelere dökemediğim bir enerjisi var. Siz de dinlediğinizde bana hak vereceksiniz. Albümün en sevilen şarkısı olmaya aday.
  • Uçuşa geçiyoruz! Albüm şu ana kadarki şarkılarıyla bizi “Hesapsız”a hazırlıyor sanki. İçimizde biriken tüm coşku bu şarkıyla tamamen ortaya çıkıyor ve bizi gitarın sesinde sürüklüyor. Ayrıca bu şarkı Hazar Aytan imzası taşıyor.

Dön yüzünü güneşe, dur son sözünü söyleme, birden böyle vazgeçme, bir ihtimal daha olmalı. 

  • Dans ettirerek başlayan albüm biraz daha slow bir şekilde bitiyor. Yolculuğumuzu “Düşkün”le tamamlıyoruz. Gitarın iyice öne çıktığı bu şarkının duygusal sözlerinde kayboluyoruz. Öyle bir havası var ki şarkının ilk dinleyişimde en sonunda nakarata “Hiç kimse bilmez, bu kadar gerçeksen dökül tenimden…” diye eşlik ederken buldum kendimi. Hafızamda hemen kendide yer edinen “Düşkün”ün birçok günümde bana eşlik edeceği şimdiden belli oldu.

Genel bir değerlendirme yapacak olursam albüm sağlam bir rock sound’a sahip. 90’lar Türkçe rock şarkılarını seviyorsanız kesinlikle aradığınızı Fısıltı’da bulacaksınız. Bakalım sizin en beğendiğiniz şarkılar hangileri olacak.

Ben albümü çok beğendim. Batu’nun konserlerini takipte olacağım, bunu size de öneririm. Çünkü bu şarkıların canlı dinleyip dans etmeden, bağıra bağıra söylemeden hakkının tam olarak verilemeyeceğini düşünüyorum. Batu bu güzel şarkılarla kesinlikle rock festivallerine çok yakışacak. Yolun açık olsun Batu Ayduğan!

Bu içerik size ne hissettirdi?
ehehe
0
ilginç
0
kalp <3
0
karasızım
0
olamaz!
0
üzücü
0