Bunu okuyorsunuz:
“Eski Şarkılar, Bambaşka Bir Tarz” Can Kazaz’dan Yeni EP: Yuken

“Eski Şarkılar, Bambaşka Bir Tarz” Can Kazaz’dan Yeni EP: Yuken

can kazaz - yuken

Can Kazaz, çok sevilen 4 parçasını RnB tarzda yeniden düzenleyerek Yuken EP adı altında dinleyicileriyle buluşturdu.

 

Bir süredir konserlerinde eski sahne tarzından farklı olarak altyapıya dayalı 16-17 parçadan oluşan #YukenEdits repertuvarını dinleyicileriyle paylaşıyordu. Bir nevi konserlerine gelemeyenlere müziğinin değişimi ve ilerlediği yol hakkında fikir verdiği Yuken 7 Şubat itibariyle tüm dijital platformlarda yerini aldı.

Albümde, bildiğimiz, sevdiğimiz parçalar kırılganlıklarının üzerine hip hop zırhını giymiş bir şekilde karşımıza çıkıyorlar. Parçaların bu hale gelmesinde söz, müzik, düzenleme, drum programming, klavyeler ve prodüksiyonda Can Kazaz; gitar düzenlemeleri ve gitar icralarında ise Efe Demiral imzasını görüyoruz.

 

“Daha az dertli, daha keyifli…”

 
Simge Günsan’ın sesinden Yuken’i tanıtan introyla albümü dinlemeye başlıyoruz. Albümün ruhunun yanında Yuken adının anlamını da açıklayan bu intronun hemen ardından Kırlangıçlar Gibi’ye geçiyoruz.

Şarkının başlamasıyla derin bir nefes almış gibi mutlu ve rahatlamış hissediyoruz. Tanıdığımız, bildiğimiz güvenli bölgemize geri dönüyoruz, Kırlangıçlar Gibi’yi ilk dinleyişimizdeki ferahlık ve mutluluğu bıraktığımız yerde buluyoruz. Yapılan elektronik düzenlemelerin şarkıların organik ruhuna dokunmadığını, şarkıların hala doğallıklarını koruduğunu daha ilk şarkıdan fark edebiliyoruz. Kırlangıçlar Gibi’nin aurasında en çok göze çarpan değişikliğin, şarkının ilk versiyonunda gözümüzün önünde canlanan tepede parıldayan güneşin, tamamen uyanık olan doğanın ve daha enerjik olan akışın yerini, batmakta olan güneşe ve yaşanmış bir günün ardından gelen daha ağdalı bir akışa bırakması olduğunu söyleyebiliriz.
 

 
Keşke Uyuyabilsem ve Ankara’da Biri Var’ın daha keskin ve köşeli hissiyatlarının biraz yumuşadığını daha chill, daha az dertli ve daha keyifli bir hale geldiklerini görüyoruz. Hala sıkıntılarımız var, hala üzülüyoruz ama bunu dans ederek dünyaya duyuruyoruz.

EP’nin son parçası ise Sürsün Bahar’daki gibi Sen Diye. Sen Diye’nin bir albümde yer almasını uzun süredir beklediğimiz için bu şarkıyı yakın zamanlar içinde bu kadar sık görmek gerçekten çok mutlu edici. Önceki versiyonunda daha “ürkek” bir ruha sahip olan Sen Diye, Yuken’de daha net bir tavra bürünmüş. Bu güzel şarkıyı artık tüm kelimelerden emin ve yüreklerimiz dolu dolu söylüyoruz.

Son olarak, geçtiğimiz günlerde katıldığı bir radyo programında yeni albümü Kızıl Gerdan’la ilgili minik bilgiler paylaşan Can Kazaz, albümün 8 yeni parça ve 2 akustik versiyondan oluştuğunu, parçaları 2020’de teker teker klipleriyle yayınlamaya başlayacağını ve albümün 2020 sonuna kadar tamamlanmış olacağını belirtti. Siz de kendisi için “doğa bileşeni” diyen ve doğanın özünde var olan değişimi yaşamakta olan Can Kazaz’ın yolculuğuna tanıklık etmek isterseniz Can Kazaz’ı Instagram’dan ve Twitter’dan takip edebilirsiniz.
 

Bu içerik size ne hissettirdi?
ehehe
0
ilginç
2
kalp <3
7
karasızım
0
olamaz!
0
üzücü
1