Bunu okuyorsunuz:
Hemen Şu An Simge Pınar Dinlemeniz İçin 5 Geçerli Neden

Hemen Şu An Simge Pınar Dinlemeniz İçin 5 Geçerli Neden

Kaldığımız seriye yeniden başlamanın verdiği heyecanla geçtiğimiz haftadan beri her an elimin gittiği bir isimle dönmek istedim. Simge Pınar! 1991 doğumlu İstanbullu şarkıcı-söz yazarı kendisi. Çok küçük yaşlardan beri müziğe ilgisi olan Simge’nin ilk albümü çıkmadan önce gelen teklileri ve internetteki kayıtları üzerinden hemen dinlemeniz için gerekli sebeplerimi sıralamayı başlıyorum.

1

Hayata karşı bi’ tık umuda ihtiyacınız varsa, 

Yeniden başlamaya karar vermiş olabilir veya hayatınızdaki büyük-küçük fark etmeksizin değişikliklerin arkasından gelen boşlukta olabilirsiniz. İşte tam da o anların şarkısı: Yeni Bir Hayat, Sofar’da oldukça bilinen kayıtlardan biri. Tabi ki benim de kendisiyle tanışmamı sağlayan kayıttır kendileri. Siz de benim Simge Pınar’ı Sofar kayıtlarından biliyor olabilirsiniz, sizce de bu şarkının naifliği ilk maddeyi hak etmiyor mu?

Size de o yeni başlangıç için atılması gereken ilk adımı attırabilecek kadar samimi gelmiyor mu? Aynı zamanda kalbi kırık birinin sitemlerini de duyuyoruz parçada! Ya da siz nasıl duymak isterseniz tabi.. Ama şu dizelerle de, ne bileyim… Büyümenin gösterdiği gerçeklerle belki sıkılmanın, belki yorulmanın ve bunlarla beraber kalbin kırılmasını anlatıyor gibi…

“Kalbi ortadan kaldıracağız, yerine hiçbir şey koymayacağız”

Ayrıca YouTube videosunun altında dikkatli bir dinleyicinin gözünden kaçmayan bir selam var şarkı içerisinde. Böyle güzel bir saygı duruşu da pek tabii hoşumuza gitmedi değil! Ahmet Hamdi Tanpınar‘ın ‘Saatleri Ayarlama Enstitüsü’ isimli kitabının ilk iki bölümünün adı Büyük Ümitler ve  Küçük Hakikatlar’miş. Şarkının başlangıcı ise şöyle;

“Birinci bölüm, büyük ümitler geçti.

İkinci bölüm, küçük hakikatler öğrendim.”

2Şarkının içinde kaybolmayı; her bir dizeye bir anlam yüklemeyi seviyorsanız,

Söz-müziği kendisine ait olan şarkılarla gördük Simge Pınar’ı. Her bir şarkısıyla biraz daha yükseltti çıtayı. O güzelim şarkıları oluşturan dizelerin arkasındaki anlamlara bakmaya çalışın. Bazen durup durup o bir dizenin anlamını düşünüyorum. Hop, dizeyi alıyorum kendi hayatıma katıyorum. İşte bu yüzden içinde kendimi bulduğum şarkıları seviyorum.

“Gerçekleşirken hayallerin yanında olacağım, kıyıda köşede kalmış güzellikleri hatırlatacağım.” -Biz Hep Aynı

Ama sanıyorum ki bu kategorinin şarkısı Sangria , bu şarkıyı henüz oturtamadım. İçindeki hüznü gizleyip umut verir gibi. Dinleyince anlıyorsunuz ne demek istediğimi. Ayrıca Sangria’nın video klibi de geçtiğimiz ay yayınlandı, onu da izlemenizi tavsiye ederim.

Öldürmeyen şey

Kirletti bizi

Çocuk kalplerimizi

3Video klipleri kayıtlarındandan daha çok seviyorsanız, 

Klibin yönetmenlik koltuğunda görebileceğiniz en çakal insan Emir Yargın var!  Güzel işlerin arkasında seni görmek beni mutlu ediyor hele Eeemirciğim. Görüntü yönetmenliği ise; Buğra Sarıaltun‘a ait.

Klibin samimi arkadaş ortamı eminim ki size de kendinizden bir şeyler hatırlatacak.

4Sevdiğiniz insanlar uzaktaysa, 

Bu şarkının hikayesini duyduğumdan beri, dinledikçe içimde bir huzur, bir şükretme hali. Üniversiteden mezun olduktan sonra yakın arkadaşlarının yurt dışına gitmesi üzerine oluşmuş bir dostluk parçası olduğunu söylüyor Simge Pınar, en yakın arkadaşının yurt dışına yerleşmesiyle mesafelerin ne kadar önemsiz olduğunu anlatıyor. Çünkü her şey değişse de dostlukları baki kalacak.

Her dinlediğimde ne güzel insanlar biriktirmişim diyorum. Yine her bir dizeden anlam taşan, yoğun bir parça. Açar açmaz, umut bulma süreniz 15 saniye maksimum. Ne zaman elim buna gitse, her zaman daha iyi hissettiğimi fark ettim. Hatta bazı dizeleri yazıp çalıştığım masanın karşısına astım, kafamı kaldırıp baktığımda o hissi tekrar yaşayabilmek için.

İnsanlar değişir, şehirler değişir; biz hep aynı!

5Harun Tekin’in düzenlediği parçaları dinlemeyi seviyorsanız,

Harun Tekin‘le şarkı yazma atölyesinde tanışmışlar. Dört yıl önce başlayan bir serüvenden bahsediyor Simge Pınar, atölyenin son günü bir şarkısını Harun Tekin’e dinletmesiyle beraber çalışmaya başlamışlar. “Sangria ve Biz Hep Aynı” Netd etiketiyle piyasaya sürülürken düzenlemede Harun Tekin’in adını görüyoruz! Ayrıca ilk albümünün prodüktörlüğünü de yine kendisi yapacakmış.

 

 

 

Bu içerik size ne hissettirdi?
ehehe
0
ilginç
0
kalp <3
3
karasızım
0
olamaz!
0
üzücü
0