Bunu okuyorsunuz:
Kadife İle Şehirlerarası Bir Röportaj #34

Kadife İle Şehirlerarası Bir Röportaj #34

kadife grubu

Son dönemlerde dizi müziği dediğimizde aklımıza ilk gelen isimlerden biri olan Kadife ile şehirlerarası bir röportaja imza attık.

 

Kadife nasıl kuruldu? Nasıl müzik yapmaya karar verdiniz? Grup üyelerinden, kendinizden bahsedebilir misiniz?

Anıl: Kadife, 2015 yılında Ankarada kuruldu. Bir grup kuralım, güzel hikayeler yazalım o hikayeler şarkılara dönüşsünler ve dinleyenler o şarkılarda kendilerini bulsunlar, ağlasınlar gülsünler dedik. İnsanlar şarkılarımızı dinleyip eski sevgililerini falan arasınlar istedik. Her şey böyle başladı. Sadece 2 kişiye çaldığımız aşırı kalabalık konserlerimiz oldu başlarda. O iki kişi gruptakilerin kız arkadaşlarıydı. Biz sahnedeki 4 kişi seyircilerden daha kalabalıktık, ilginç bi hissiyattı.

Server: Kadife’nin ilk kuruluşunda ben yoktum, daha sonradan ortak arkadaşlarımızın beni Anıl’a önermesi ile tanışmış olduk ve Kadife’ye dahil oldum.Ben dahil olduktan bir süre sonra da o zamanki davulcu ve bas gitarist arkadaş ile yollarımızı ayırdık.Onların yerine de daha önceden başka gruplarda birlikte çaldığım dostlarım Gürhan ve Ömer dahil oldu.Kadife son halini almış oldu.

Gürhan: Server ile uzun zamana dayanan bir arkadaşlığımız var ben onun sayesinde Anıl’ı tanıyarak dahil oldum. Daha sonra da Ömer bize katıldı ve kemik kadroyu oluşturmuş olduk. Yaklaşık 19 senedir bateri çalıyorum.

 

İsminizi bir Kemal Sunal filminden esinlenerek koymuşsunuz, nasıl oldu o olay?

Anıl: İsmimizi Kemal Sunal filmindeki bir karakterden aldık. Ama işin kötüsü o karakter bi insan değildi. Küçük bir sıpaydı. İsim bulmak bir grup için Kuantum Fiziği problemi çözmeye benzer. Çok zordur. Bizim için de öyleydi. Günler geceler boyu isim bulamadık. Saçma sapan isimler gündem oldu. Bir gün o zaman ki grup elemanlarından birisi mükemmel bi isim buldum dedi. Çok heyecanlandık söyle bir an önce de şu işten kurtulalım dedik. Gururlu bir yüz ifadesiyle “Kasansör” dedi. Sör hecesini “sir” şeklinde yazarsak daha da güzel olacağını söyledi. Mavi ekran verdik ve 1 dakika sonra gruptan attık kendisini. Bu ve benzeri bir çok trajikomik süreç yaşadıktan sonra bi arkadaşımız Kadife olsun isminiz dedi. Bunun üzerine grupta tartışma yaşandı. Birisi dedi ki; “Kemal Sunal’ın İbo ile Güllüşah filmindeki sıpanın ismi bu. Kadife olmasın kesinlikle.” Bunu duyar duymaz ismin Kadife olmasına karar verdik.

 

Dizi müziği diyince ilk akla gelenlerdensiniz? Şarkılarınızı ilk televizyonda duyduğunuzda nasıl hissettiniz?

Server: Şarkılarımız ilk oluşumundan son halini alana kadar birçok aşamadan geçiyor.Dizilerde televizyonda duyduğumuzda ise sanki küçüklüğünden itibaren tanıklık ettiğiniz bir kişinin çok güzel yerlere gelmiş olduğunu görmek gibi gurur verici oluyor.Ben çok duygulanmıştım. Bunun yanı sıra büyük kitlelere ulaştığımız için çok heyecanlıydım. Diziler sayesinde insanların evine bir anda misafir olduk ve sevildik, mutluluk verici.

Anıl: Çok sevindiğimde elime geçen şeyleri etrafa fırlatmak gibi garip huylarım var. Mesela telefonda güzel bir haber alınca konuşma esnasında telefonu fırlatıyorum ama kırılmayacak bir yere. “Kara Sevda” şarkımız ilk kez bir dizide yayınlandığında televizyona bir şeyler fırlatmışımdır muhtemelen.

 

Yakın bir zamanda yeni şarkınızı yayınladınız. Oluşumu nasıl geçti, nasıl geri dönüşler aldınız?

Server: Evet, ’’Kül Ol İstanbul’’ u yayınladık. Anıl heyecanlı bir şekilde taslak halinde bu şarkıyı getirdi, benim ofisimde günlerce çalıştık, bitirdik. Sevgili Alper Gemici’de düzenlemelerini yaptı ve onun stüdyosunda kaydettik.Son haline ulaştırdık. Şarkı şu an ulaştığı kitlelerce çok sevildi her gün çok güzel mesajlar alıyoruz.
Anıl: Kadife’yi seven insanlar ara sıra bize şiirlerini gönderirler. “Kül Ol İstanbul”un temel fikri bu şekilde geldi önüme. Çok sevdim ve üzerinde çalışmaya başladım. Sonrasında bu fikir çok tatlı bir şarkıya evrildi.
 

 
Yeni bir çalışmanız olacak mı?

Gürhan: Kadife, bu kadro olduğu sürece hiç durmayacak desem?
Ömer: Elbette çok güzel bir şarkı ile yakın zamanda sizinleyiz.
Server: Evet, yakın bir zamanda yeni bir şarkı daha yayınlayacağız. Hatta ismini de şimdiden duyurmuş olayım.’’Gözyaşlarıma Dokundun’’. Bu şarkı benim için çok anlamlı. Daha Kadife’ye yeni dahil olacağım süreçte yeni bir proje için çekimser yaklaşırken Anıl’ın yaptığı bu şarkıyı dinlediğimde şarkıya resmen aşık olmuştum ve Kadife serüvenim işte o zaman başladı. Çok uzun zamandır bu şarkının yayınlanmasını bekliyordum, az kaldı çok heyecanlıyım.

 

Müslüm Gürses, Barış Manço, Cem Karaca…

 

Şu an hayatta olan veya olmayan biriyle düet yapma şansınız olsa kiminle yapmak isterdiniz?

Gürhan: Hayatta olsa Müslüm Gürses derdim. Onun gibi usta bir yorumcu zor gelir. Mekânı cennet olsun. Şu an ise Melek Mosso ile düet yapmak isterdim.
Ömer: Ülkemizin en büyük değerlerinden biri olan Barış Manço ile yapmayı isterdim. En azından Barış abi ile oturup yarım saat sohbet etsem bile yeterdi.
Server: Cem Karaca ile düet yapmak çok güzel olurdu diye düşünüyorum.

 

Kadife
Kadife Röpartaj

 

Bu aralar çoğu grup cover yapma olayına yöneliyor. Kadife’yi de cover yaparken görecek miyiz veya daha da üretken olup, yeni şeyler mi denerken göreceğiz?

Server: Cover düşüncesi çok uzun zamandır aklımızda ve bunu istiyoruz.İleride bizi Cover bir şarkıyla da mutlaka göreceksiniz.
Gürhan: Cover yapma fikri hep aklımızın bir ucunda var fakat biz üretmeyi ve yeni şeyler denemeyi daha çok seviyoruz.

 

Cover demişken, sahnede çalmaktan keyif aldığınız üç cover desem?

Anıl: Bir Sertap Erener şarkısı olan Aşk’ı sahnede söylemeyi seviyorum. Vokal açısından zor bir şarkı. Adrenalin salgılıyorum söylerken. Şarkıya her girişimde içimden “Allah’ım sana geliyorum” diyorum.
Gürhan: Kesinlikle Sertab Erener’den Aşk ilk sırada olur. Sonrasında Mor ve ötesi’nden Bir Derdim Var ve maNga ‘dan Dursun Zaman.
Ömer: Erkin Koray’dan Estarabim, Barış Manço’dan Domates Biber Patlıcan ve Bon Jovi ‘den It’s My Life.
Server: Yabancı coverlardan söyleyecek olursam’’ Dream On’’ diyebilirim Türkçe coverlardan ise ‘’Gülpembe ve Unutama Beni’’

 

Yakın zamanda yeni haberler, duyurmak istedikleriniz var mı?
Server: Tüm sosyal mecralarda bizi kadifeofficial olarak bulabilir, takip edebilirler. Yeni projelerimiz ve konserlerimizden haberdar olabilirler.
Anıl: Çok güzel yeni şarkılar geliyor. Bizi bekleyin.

Kadife’ye ve pek değerli Elif Dinç’e bu röportaj için çok, çok teşekkür ediyor ve playlistlerimizde ilk sıraya alıyoruz.

Bu içerik size ne hissettirdi?
ehehe
0
ilginç
1
kalp <3
1
karasızım
0
olamaz!
0
üzücü
0