Bunu okuyorsunuz:
Alternatif Müziği Piksel Piksel Sunan Kasetçalar

Alternatif Müziği Piksel Piksel Sunan Kasetçalar

Günümüzde Alternatif müziğe destek veren kanalların sayısı gözle görülür bir şekilde artmakta. Bugün bunlardan biri olan ve bir sürelik sessizliğin ardından yayın hayatına tekrar başlayan KasetÇalar YouTube kanalının mucitlerinden Serdar Kalaycı ile lafladık. Keyifli okumalar…

Nasıl oldu şimdi tüm bunlar?

Biz tam iki kişiydik ve oldukça işsizdik. Çatıda oturup otoyolu seyrederken “biz neden mutsuzuz ve niye hala bir şeyler yapmıyoruz” dedik ve mutsuzluğumuzu, bir şeyleri değiştirme isteğimizi en iyi bildiğimiz işi yaparak kırmaya çalıştık. Yeşil evdeki çatı katı odamızda sobanın yanındaki yer yatağında oturup projemizi konuştuk. Böylelikle çoğu doğuş hikayesinde olduğu gibi Kasetçalar’ın da hikayesi bir yatakta başladı.  Bir projemiz olsun içinde müzik olsun, görsellik olsun ama sermaye olmasın çünkü bu ay yine kirayı geciktirdik dedik. Bunların toplamı “kanka yutupta iyi para var yaa sadece kitleyi yakalamak önemli” geyikleri doğrultusunda -vidyölü müzik kutusu şekli- kanalımız doğdu. Kanalda daha önce amatörce paylaşımlar yapılmıştı ve çok düşük de olsa bir abone sayısına sahipti. İsim ve görsel kimliği değiştirilerek kurumsal kimlik dediğimiz yapıyı sağladık ve sosyal medyasını oluşturduk. Takip edeni takip ederim mantığıyla harekete geçip gece yarılarında telefonlarınızı titrettiğimiz için özür dileriz ama bir gün önce 10 saat oyun videosu izleyen insanların diğer gün böyle bir işe giriştiğinde binlerce kişiye “bakın ne yaptık” demeye çalışmasını hoş görebilirsiniz sanırım.

Videolarınızda pixel art kullanıyormuşsun o ne?

Pixel art videolarda ve gördüğünüz, eski oyunlardan alışık olduğunuz dijital çizim tekniğidir. Nokta nokta çiziliyor ve çok büyük emek istiyor ama ben çizmiyorum. Bu acı itirafı yapmaktan büyük bir utanç duyuyorum ama sanatçı olduğumu hiçbir zaman iddia etmedim. Sadece geliştirdiğim bir teknikle düzenleme yapıyorum ve yayına hazırlıyorum.

Müzikleri nereden buluyorsun? Neye göre seçiyorsun?

Müzikleri Soundcloud, Myspace gibi YouTube dışı müzik paylaşım sitelerinden ve gelen kokulu maillerden toparlıyorum. Özellikle Soundcloud’da gitarı eline alıp şarkı söyleyen çoğu yurdum insanını dinlediğimi söyleyebilirim. Fırsat bulduğum her yere kanalın mail adresini yazdım ve şarkıları sanatçıların annelerinden önce dinleme fırsatı buldum.

Bu işin sonu ne olacak dersin?

İş bi yerden sonra insanı o kadar içine alıyor ki kapattık gidiyoruz diyemiyorsun. Çatıda fikir, sobalı odamızın yer yatağında proje halini alan bu iş dur desek de büyümek istiyor. Babasını, arkadaşını kaybeden insanlarla özdeşleşen, iki sevgilinin barışmasına şahitlik eden, ayrılık hikayeleri dinleyen bu kanalı çoğu zaman çok istesem de bırakamıyorum. Radyo mu kursam, site mi açsam, yeni listeler mi yapsam, farklı müzik türleri ve görsel yöntemleri mi denesem gibi aklımda sürekli geliştirmeye yönelik sorular var. Kasetçalar, uzunca bir süredir tek başıma idare ettiğim arada yakın çevremden yardımlar alarak geliştirmeye çalıştığım, çoğu zaman uykusuz bırakan, şu yazıyı yazarken bile bir yandan problem çıkartan ama kötü zamanımda da sığınabildiğim bir proje. Elimden geldiği müddetçe ona sahip çıkıp insanların hikayelerinin bir noktasına dokunmak istiyorum. Kısacası güzel olacak dedim bir kere hiçbir şeyi yarıda bırakmak istemiyorum. Hepiniz çok şekersiniz, şarkılarla kalın 🙂

 

KasetÇalar YouTube Kanalını aşağıdaki linkten takip edebilirsiniz.

https://www.youtube.com/user/MrSerdar0

 

Bu içerik size ne hissettirdi?
ehehe
0
ilginç
0
kalp <3
0
karasızım
0
olamaz!
0
üzücü
1