Bunu okuyorsunuz:
Alternatif Müzikle ‘Bağzıları’

Alternatif Müzikle ‘Bağzıları’

bağzıları

Bağzı Şeyler ismiyle 2016 yılında başlayıp var olandan yola çıkan onunla yetinmeyip bunu ilerleterek farklı notalarda yeni şeyler üreten indie müzik grubudur. Alternatif müziğin deneysel çalışmalara daha açık bir tür olduğuna inanan grup, solistleri Ömer Naldemir’in yazdığı şarkıları icra etmek için kurulmuş ve Bağzı Şeyler ismiyle bizlere merhaba demiştir.

 

Solist Ömer Naldemir’e eşlik eden diğer grup üyeleri Emre Sargın, Hür Kır ve İsmail Ozan, yaşamın ve gündelik hayatın içinden üretiyorlar müziklerini. Ancak bu genç ve dinamik grup zaten öğrenci adamız zar zor uğraşıp kayda giriyoruz ve kayıtlar hatalı çıkıyor derken tek sıkıntıları bu olmamıştır. 25 Ekim 2016 tarihinde Bağzı Şeyler ismini kullanırken 2014 yılında aynı isimle video yükleyen, ardından iki yıl boyunca aktif olmayan bir başka grubun telif hakları sebebiyle tüm ısrar ve ikna çabalarına rağmen, Bağzıları olarak yola devam etmek durumunda kalmışlardır. Karşılaştıkları sorunlar bununla kalmıyor; müzik yaparken, üretirken aynı hissiyatta olmak gerektiğine inandıklarından ve genelde kafa uyuşmazlığı sebebiyle daha önce üç davulcu ve üç gitarcı değiştirmişlerdir. Eski gitarcılardan biri grubu terkederken şarkıları ve Soundcloud hesaplarını sildirdi sonra grubun eski adıyla şarkılarını paylaşan Youtube kanalı kapatıldı. Dolayısıyla yedi haftada reklamsız üç milyon izlemeleri tuzla buz oldu. Fakat mutlaka karşınıza aynı duyguları paylaşabileceğiniz insanlar çıkıyor,  bizim için en önemlisi kafamızı çevirdiğimiz zaman birbirimize güvenebileceğimizi bilmek diyen Bağzıları tüm enerji ve tutkularıyla yola devam etmekte.

 

 

Nitelik yönünden alışılmışın dışında bir üstünlüğü olan grubun müzikleri, daha çok başka türlü müzik hala mümkün diyen müzikseverler tarafından keşfedilmektedir. Benim tarafımdan keşfedilmiş olmalarının sebebi ise aynı, fakat sahip olduğu misyonla beraber muzip, metaforlarla ifade edilmiş samimi şarkı sözleri onları dinlemeye iten asıl şey oldu. Buna meslek olarak bakmıyorlar. Sonuçta müzik bir tutkudur ve içinde bulunduğumuz düzen ne kadar buna izin vermese de bir şekilde bu tutkunuzdan vazgeçemiyorsunuz. Daha sonra gelişen süreçte belirli bir kazancınız oluyor tabi ki. Bu yüzden dışarıdan gören birisi için meslek olarak tanımlanabilse de onlar için değil. Grubun samimiyeti buradan anlaşılabiliyor ve onlar da dinleyenlerden ilk önce gayet samimi olmalarını istiyorlar çünkü onlara gerçek eleştirinin olumlu yönde dönmesi onları mutlu edeceğini dile getiriyorlar.

 

 

Şuan için, belirli kısımları Onur Ünlü’ye ait olan en çok bilinen şarkıları ‘Zaten Kırılmış Bir Kızsın‘ gibi görünüyor. Bunun neden olabileceği sorulduğunda ise Ömer Naldemir bu kadar  ilgi göreceğini tahmin edemeseler de yine de dikkat çekebileceğini tahmin ettiklerini hatta kendi şarkılarının daha ön planda olacağını düşünürken bir anda bu kadar önde olması tuhaf gelmedi değil diyor ve bu dizelere içinden geçen bir isyanla eşlik etmek istediğini ve nakaratının  o on saniye içinde  hiç düşünmeksizin aynı isyanla eşlik ederken aklına geldiğini ekliyor.

 

 

Ruhunuz boşlukta sakin sakin gezinirken, başka bir nefesle, başka bir notayla başka bir hayata başlayabilir ya da kendi sıkıntınızı derdinizi unutup üç dakikalık şarkının hikayesinde yaşayabilirsiniz. Ruhum sayılardan, inanışlardan, farklılıklardan, sınavlardan, iş güçten ya da belki aşklardan yoruldu diyorsanız birey olarak bir şeylerden rahatsız olduğunu anlatmaya çalışan Bağzıları‘nı dinleyebilirsiniz. Örneğin yarı uykulu gözlerle doğan ‘Sen de Vur Frikikten Sevgilim‘ adlı parça, zaten futbolla hayatın bazı noktaları birbirine gerçekten çok benziyorken o an normal dille anlatamayacak şeyleri bir metaforla anlatılmış sözlere sahiptir ve bu sözler sizi de hayattaki kendi gerçek yenilgilerinizi bir kenara bırakıp tatlı isyanla rahatlatabilir. Her zaman gidilecek bir yol var ve bu yol sizi ister istemez bir sürece atıyor ve siz de önünüze bakıp devam ediyorsunuz. O yüzden en son nereye kadar gidebileceklerini bilmeyen bu güzel samimi işler yapan gruba bu yolda sizler de destek verip eşlik edebilirsiniz. Önemli olan içinizden geldiği gibi davranmak ve iyi hissetmek.

ve bonus…

 

7 Mart’ta Kadıköy, Dorock XL’da gerçekleşecek Bağzıları lansman konserine davetiye kazanmak için tıklayın!

 

 

Bu içerik size ne hissettirdi?
ehehe
0
ilginç
0
kalp <3
0
karasızım
1
olamaz!
0
üzücü
0