Bunu okuyorsunuz:
Yerli Progresif Rock’ın Abilerinden: 21.Peron

Yerli Progresif Rock’ın Abilerinden: 21.Peron

21.peron

21.Peron; 11 Temmuz 1973’te, saat 11’de, Konak 11 isimli otobüs durağında Seyhan Eriş, Alp Gültekin, Aron Şerez, Halil Yıldırım, Andreas Wilderman ve Haluk Öztekin’in bir araya gelerek kurduğu İzmirli progresif rock grubu…

İlk provalarını İzmir Bornova’daki Levanten Köşkü’nde yapan grup 1975 yılında 2 kanallı bir teyp ile canlı performanslarını kaydettiler. Bu kaydın ardından gruptan ayrılan Aron Şerez, Halil Yıldırım ve Seyhan Eriş’in yerine, Gökhan Akçay ve Erden Erdem geldi. Ardından 1997 yılında İstanbul Şat Stüdyoları’nda ilk albüm kayıtlarını gerçekleştiren gruba besteci ve şarkıcı Maria Rita Epik de eklendikten sonraları grup, kendi kulvarının biraz daha dışında bir şarkıyla, biraz da espri havasında Eurovision seçmelerine katılmaya karar verdi ve finale kaldı. Halk oylamasıyla yarışmacının belirlendiği ilk ve son Türkiye finallerinde “Seviyorum” isimli şarkıyı seslendirerek halk oylarıyla birinci seçildi ancak zamanın bazı siyasi koşullarından dolayı Kudüs’teki finallere gönderilmedi.

21. peron

 

1979’da “Seviyorum”un da yer aldığı “Tanışma” isimli albümlerini çıkaran grup bu albümle Hey dergisinin albüm listesinde altıncılığa kadar yükseldi. Ardından gelişen süreçte çoğu tıp mensubu grup üyesi mesleklerine ağırlık vermek üzere 1979 yazında çalışmaları sonlandırdı ve grup dağıldı.

1975 ve 1977 yılının kayıtları restore edilmiş şekilde 2003 yılında Arkaplan Müzik tarafından CD ve LP olarak yayınlandı.

1979 yılında ekonomik koşullar nedeniyle dağılmak zorunda kalan grup 35 yıl sonra tekrar biraya gelerek, enstrümantal ve vokalli bestelerden oluşan “Tapon” adlı albümlerini 2014 senesinde dinleyicilere sundu. Sonrasında 2015 yılında kaydetmeye başladıkları “Sanki Hep Buradaydık” isimli albümünü tamamlayan grup, şimdilerde ise 2016 Ağustos ayında kayıtlarına başladıkları “1973” isimli senfonik progresif rock albümünün kayıtlarıyla meşgul.

Bu içerik size ne hissettirdi?
ehehe
0
ilginç
0
kalp <3
1
karasızım
0
olamaz!
0
üzücü
0