Bunu okuyorsunuz:
Erkin Sağsen’in Solo Projesi: Hend | Röportaj #50

Erkin Sağsen’in Solo Projesi: Hend | Röportaj #50

hend

Hend… Son Feci Bisiklet, Motto, Öfkeli Kalabalık gibi pek çok grubun gitaristi olarak tanıdığımız Erkin Sağsen; solo projesi Hend olarak “Partbir” EP çalışmasını ve “Lekem” teklisini bağımsız olarak yayınlamıştı. Şimdi ise Hend’in yeni teklisi “Kaygan Yol” Wonder Wheel Live etiketiyle dinleyicilerle buluştu. Aynı zamanda çalışmalarının tüm aşamalarını (düzenleme-teknik vs.) da üstlenen Sağsen; yani nam-ı diğer Hend ile Altmüzik için, Hend projesinin oluşumunu, yeni teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

 

 

Sizi Son Feci Bisiklet ve Öfkeli Kalabalık’ın gitaristi olarak tanıyoruz. Hend fikrinin oluşum süreci nasıl gelişti? 

– Hangi grupta çalarsam çalayım kendi bestelerimi yayınlamak hep istemişimdir. İki grupla yoğun ve yorucu çalışmalar yaparken aklımın bir köşesinde vardı Hend fikri. Benim yaptığım müzik tarzı iki grubunkine de uymuyordu, dolayısıyla iki grupta da bir türlü var edemiyordum şarkılarımı. Ben de kırdım kafayı, evdeki stüdyomda ilk EP çalışmamı yapıp yayınlayarak yarattım Hend’i…

 

 

Hend olarak bir EP yayınlamaya nasıl karar verdiniz? Bu bağlamda “Partbir”in oluşum süreci nasıl gelişti ve EP çalışmanızla ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

– Dediğim gibi Hend’i yaratmasam çok fena içimde kalacaktı. Sürekli beste yapıp bir köşeye koyuyordum, yayınlamıyordum. En sonunda yoğunluğumun arasında bir boşluk buldum ve en sevdiğim şarkılarımdan bir EP yarattım. Geri dönüşler hiç olumsuz olmadı, ama geri dönüşlerden belki sound anlamında geliştirebileceğim noktaları farkettim. Üstüne koya koya gitmeye çalışıyorum. Genelde şarkılarımın dokusu aynı kalıyor ama “Kaygan Yol”dan beri yaptığım daha yayınlamadığım yeni şarkılarda bile mix anlamında gelişmeler mevcut. Her gün yeni birşey öğreniyorum diyebilirim. 

 

 

Temmuz’da “Lekem“i yayınladınız. Teklinin oluşum süreci nasıl gelişti ve nasıl geri dönüşler aldınız?

– Hend’i ilk yarattığımda fazla üzerine gidemedim. Enerjimi diğer iki grubuma vermiştim; ama pandemi sürecinde asıl yapmak istediğimin bu olduğuna karar verdim. Neredeyse tüm enerjimi Hend’e yönelttim. Dolayısıyla şarkılarımdan birini düzenledim Barış Fert ile klibi çektik ve yayınladım. “Lekem”, dinlemesi kolay pop bir şarkı değil. Zaten o formatta şarkı yapamıyorum. Bir şarkıyı yapmaya başlıyorum ve bitirdiğimde uyanıyorum. Nasıl bir yol izliyorum gerçekten bir fikrim yok! (gülüyor) Yani geri dönüşler olumlu yönde oldu; ancak hali hazırda zaten yapılmış işleri değil de, farklı, ilginç şarkılar deneyimlemeyi seven insanlar dinledi. Dünyayı yerinden oynatmadı şarkı! (gülüyor)

 

İlk iki çalışmanız bağımsız olarak yayınlanmıştı. Çalışmalarınızı bağımsız olarak dinleyicilerle buluşturmanın sizce bir müzik firması aracılığıyla buluşturmak arasındaki farkı nedir? Artıları, eksileri nelerdir?

– Ben müzisyenim, yani işin ticari boyutundan bir haberim. Şarkıyı yapıyordum sonra ne yapabileceğimden emin olamıyordum. Bağımsız yayınlamanın farkı o. Sana anlamadığın konularda yardımcı olacak birisi yok. Benim eşim dostum sağ olsun yardımcı oluyordu bana ama bir yere kadar öyle devam edebiliyorsun. Ancak şunu söyleyeyim her müzik firması da aynı değil. Bazılarının koştuğu şartlar dudak uçuklatır. Anlaşabiliyorsan bir firmayla çalışmak iyi bir durum gibi geliyor. Sosyal medya mecraları eskisi gibi değil. Reklam piyasası her yeri olduğu gibi sosyal medyayı da tarumar etmiş durumda. Eskiden şarkını koyduğunda herkese iletebiliyordun. Şimdi öyle değil yolunu bulman için için profesyonel birinin yardımı gerekiyor mutlaka. 

 

 

 

En son “Kaygan Yol”u yayınladınız. Teklinin oluşum süreci nasıl gelişti? Bu bağlamda Wonder Wheel Live ile yollarınız nasıl kesişti?

– “Lekem”den kısa süre sonra bir tekli daha yayınlamak istiyordum. Bu sefer EP veya albüm yapmak istemedim kısa aralıklarla tekli çıkarmak geldi içimden. Evde kendi stüdyomda kendim yapıp mixliyorum şarkıları. Tahsin Güngör Aktürk ise masteringlerimi yapıyor sağ olsun. Wonder Wheels’de çalışan Başar Patır eski arkadaşımdır. Bir ara Motto grubunda çalarken menajerliğimizi yapıyordu. Aradım onu, hem yapım hem menajerlik konusunda anlaştık; öyle başladık çalışmaya…

 

 

Kaygan Yol ile ilgili nasıl geri dönüşler alıyorsunuz?

– Klibi özellikle çok beğeniyor herkes. Barış fert yönetmenliğinde, Erman Özkargın görüntü yönetmenliğinde, Ozan Özgül ise kurgu kısmında yer aldı. Şu an için 1 ay kadar oldu yayınlayalı gayet güzel gidiyor. 

 

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

– Burada süslü cümlelerle insanları sıkmayalım. Basit ve samimi bir şekilde düşünürsek alternatif dünyadan birçok öge barındıran yeni bir deneyim diyebiliriz. 

 

 

“Son Feci Bisiklet” ve “Öfkeli Kalabalık” ile yola devam edecek misiniz? Bu yolculuklar sizce Hend’e neler katacak?

– Öfkeli Kalabalık’la pek bir şey yapmıyoruz. Son Feci Bisiklet’le de yeni bir albüm ve tekli yayınladık bu dönemde yapabildiğimiz konserleri yapıyoruz. Yine çok samimi bir yerden söylüyorum artık kendimi bulduğuma inanıyorum. Bu yolculukta iki grup da bana katacağını kattı. Yani iki gruptan da alacağımı aldım bu saatten sonra bir yere bir şey katılacaksa Hend tarafından bu gruplara katılır diye düşünüyorum. Tekrar edeyim bunu gereksiz özgüvenli bir yerden söylemiyorum. Müzik yaparken herkes kendi dünyasından belli malzemeler getirir. Ben, benim dünyamı çok önce bulmuştum yeni gösteriyorum insanlara. Dolayısıyla bu iki grupta da artık bu dünyadan daha belirgin izler göreceğiz.  

 

Kaygan Yol’dan sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar nelerdir?

– Elimde daha yayınlamadığım şarkılarım aklımda yapmak istediğim, hayal ettiğim işler var. Yavaş yavaş olacak hepsi…

Hend’e bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Kaygan Yol”u tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.

Bu içerik size ne hissettirdi?
ehehe
1
ilginç
1
kalp <3
1
karasızım
1
olamaz!
1
üzücü
1