Bunu okuyorsunuz:
Gökhan Türkmen İle Yeni Albüme Dair | Röportaj #45

Gökhan Türkmen İle Yeni Albüme Dair | Röportaj #45

Gökhan Türkmen

Ülkenin değerli sanatçılarından Gökhan Türkmen yeni albümü Romantik ile karşımızda. Bu albümü ve Gökhan Türkmen ‘i daha yakından tanımak için sizi şöyle aşağı alalım…

 

İlk olarak Romantik yayınlanalı kısa süre oldu, şu ana kadar aldığınız tepkiler nasıldı? Yurtdışı listelerde de yer aldı albümünüz. Bu başarınızdan dolayı sizleri kutlamak isterim. Covid dönemini hesaba katarsak bir de…

Pandemi tabii ki tüm dünyayı yordu. Diğer yandan bu koşullarda dahi müzikle, sanatla beslenen milyonlarca insan var. Duygularımızı dışa vurmaya ihtiyaç duyduğumuz tam bu dönemde müzik gerçekten güzel bir dost, her zaman olduğu gibi. Romantik albümünün dönüşleri bizi sevindiriyor. Çıkış parçamız Derdim’in klibiyle birlikte dinleyicilerin memnuniyetleri yüksek.

 

Derdim’i Universal Music İngiltere “New Music Friday” listesine aldı. Hollanda ve Amerika her hafta yeni çıkan şarkıları ve albümleri sosyal medya hesaplarından tanıtıyor. Listeye alındıktan sonra Hollanda ve Amerika’da “New Music Friday” paylaşımlarında “Romantik Albümü” ne yer verdi. Bu neticeden tabii ki son derece mutluyuz.

 

 

Bu albümde GTR Müzik’in başarılı sanatçılarından Birkan Nasuhoğlu ile çalışmalarınız da var. Birkan Nasuhoğlu ile iletişiminiz nasıl? Bu şarkılar ortaya nasıl çıktı?

Birkan Nasuhoğlu GTR Müzik’in başarılı ve üretken sanatçılarından çok sevdiğim bir dostum. Kendisiyle tanıştığımız andan itibaren frekansımız tutuyor ve birbirimizi çok güzel besliyoruz. Albümde yer alan Gülmedi Kader ve Aşkın Enkazı parçalarını da bu keyifli dostlukla ortaya çıkardık. Çok üretken çok çalışkan ve çok güzel yürekli bir adam olduğundan hayata ve sanata karşı bakışımız bizi iyi dost yapıyor. Ve bundan gayet memnunuz…

 

 

Gökhan Türkmen: “Bu Aşık bir adamın kağıt metaforu”

 

Albümde her şarkıya ayrı emek verdiniz, günlerce çalıştınız. Albümde Kağıt’ın Fransızca bir versiyonu da bulunuyor. Onun için ayrı bir parantez açmak istiyorum; bu fikir nasıl gelişti? 

Kağıt parçası yayınlandığı zaman Fransızca versiyonunu da aynı zamanda yayınlamıştık. Aşık bir adamın kağıt metaforu ile duygularını aktardığı keyifli bir parça. Prodüktörlüğünü Tunç Çakır, düzenlemesini ise Atıl Aksoy yaptı.  Kağıt çok narin, zarif, romantik bir aşk şarkısı. Anca Fransız zarafeti ve inceliği yakışırdı.

Bu nedenle Sevgili Natalie Reins’den dersler aldım. Hem çevirisine destek oldu hem de kayıt aşamasında dilin nüanslarında, diksiyonda yardımcı oldu. Ve ortaya öyle bir şarkı çıktı. Bu kadar narin bir şarkının Romantik Albümü’nde yer almasından çok memnunum.

 

 

12 Yıla toplam beş albüm, iki EP ve yirmi single sığdırdınız, dile kolay… Geçmişe bakınca hiç böyle hayal ettiniz mi, ilk albümünüzü yayınladığınız zaman ki hisleriniz nelerdi?

Doğruyu söylemem gerekirse ben 10 yıl sonrasını düşlerim, hayalimde detaylarıyla belirlerim ve gerçekleştirmek için yol alırım. Hayatta bana yol açar. Ürettiğiniz, inandığınız, dürüst olduğunuz, paylaştığınız ve hak yemeden emek verdiğiniz sürece, yani şansınızı kendiniz yarattığınız zaman olmayacak hiç bir şey yok. Yeter ki sağlık olsun.

İlk albümüm tabii ki benim için özel, düşünsenize ilk meyveniz. Diğer yandan şuanda da aynı hatta daha da derin hislerle projelerimi yapıyorum. 

 

 

Hem eşim, hem çocukluk arkadaşım…

 

Bu albüme emek veren çok kişi var ama bir kişi farklı.. Eşiniz, iş arkadaşınız Sinem Aksoy. Kendisinin doğum gününde albümü, evlilik yıldönümünde ise Aşk parçasını yayınladınız. Onunla beraber bu süreç nasıl gelişti?

Sinem benim hem eşim, hem çocukluk arkadaşım, hem dostum hem iş arkadaşım. Biz uzun yıllardır birbirimizi tanıdığımız için hamurumuzu biliyoruz. İşimizi, huyumuzu biliyoruz. Bu nedenle, kendisinin de keyifle ve mutlulukla yaptığı iş ile benim aynı duygularda yaptığım iş aynı noktada buluşunca bizim için bazen keyifli bazen zorlu da olsa -ki bu herkeste böyledir- çok güzel şeylere imza atıyoruz. Güveniyoruz, fikir paylaşıyoruz, tartışıyoruz ve gerçek hayallerimize tekrar aynı yolda devam ediyoruz.

Hem Romantik Albümü hem Aşk şarkısı hem de diğerleri… Hepsi bizim emeklerimizin sonucu, sürecin belirli günlere denk gelebilmesi de ayrı bir keyif. Birbirimize kendi dilimizde hediyeler oluyor bir anlamda.  

 

 

Ülkemizde müziğin öncü isimlerinden birisiniz, hep farklı ve yeni şeyler sundunuz dinleyicilerinize. Bu albümde Aşkın Enkazı, Sır, Gülmedi Kader, Kağıt, Aşk, Deli ve Derdim parçaları klipleriyle buluştu. Hangi klip çekimi sizin için daha zorlu geçti, yeni bir klip gelecek mi? 

Aşkın enkazı, Sır ve Gülmedi kaderi 5 günde çekmiştik. 3 klibi birden devam niteliğinde yapmak biraz yordu bizi. Hem mental olarak, hem de iş gücü olarak. Çok keyifliydi ama hangisi derseniz bunları söyleyebilirim. Bir de ilk defa aynı anda 3 klibi birlikte devam şeklinde çektiğimizden de tecrübe olması açısından da zorlayıcıydı.

 

 

Yapım aşaması en uzun süre uğraştıran, bu albümün yaramaz parçası hangisiydi?

Öyle zorlayan bir şarkı olmadı açıkçası. Mix aşaması bütün şarkılar açısından biraz detaylı çalıştığımızdan meşakkatli geçti diyebilirim. Bu aşamada biraz müşkülpesent bir adam oluveriyorum. Çok ince detaylarla uğraştığımızdan o nüanslarda da boğulabiliyorum ister istemez. Sözün özü şarkıdan çok mix aşaması zorladı diyebilirim.

 

 

“Türkiye’de müzik piyasası…”

 

Şu an Türkiye’de müzik piyasasını nasıl görüyorsunuz?

Müziği diri, genç, vizyoner, bakış açısı düzgün çok güzel müzisyenler var şu an camiamızda. O yüzden ben iyi ve sağlıklı görüyorum. Tabii hangi tarafa hangi camiaya baktığınız önemli. Magazinsel, müziğin 2. planda olduğu camiaya bakarsanız çok iç açıcı olduğunu göremez, vah vah modunda diz dövebilirsiniz. Halbuki işin reel kısmı çok motive edici ve zaten bakılması görülmesi gereken taraf da cümlenin başında bahsettiğim gibi.

 

 

Röportajı kabul ettiğiniz için çok teşekkür ederim. Hem genç bir yazar, hem de bir müzisyen adayı olarak umarım daha çok çalışmalarınızı görür, sıkça görüşürüz. Bu röportajda emeği geçen Sema Sepin ve Sinem Aksoy’a ise ayrı ayrı teşekkürler. 
 
_____
 

Gökhan Türkmen Röportajı
Bu içerik size ne hissettirdi?
ehehe
0
ilginç
0
kalp <3
0
karasızım
0
olamaz!
0
üzücü
0