Bunu okuyorsunuz:
İstanbul’un Yeni Sesi: Şenceylik | Röportaj #27

İstanbul’un Yeni Sesi: Şenceylik | Röportaj #27

şenceylik, röportaj

Zamanında kendi halinde kayıtlar yapan ama artık hepimizin gitgide duymaya başladığı, şarkılarını söylediği Şenceylik ile tanışmaya hazır mısınız?

 

Asıl adı Eda Sena Şenceylan olan ama Boğaziçi Müzik Kulübünde geçirdiği zaman süresinde insanların ona “Şenceylik” diye hitap etmesi sonucunda adı Şenceylik olan, tanıyabileceğiniz en tatlı insanlardan biri. Aslında kendisi Şenceylik bir müzik projesidir diyor, haklı da aslında…Eda’yı sanırım iki yıldır tanıyorum. Arel Koray Nalbant sayesinde kendisiyle tanışmış, hemen kanım ısınmıştı kendisine.

 

Kendisi 15 Kasım’da Avrupa Müzik etiketi ile Islık şarkısını yayınladı. Hal böyle olunca neden bir röportaj yapmayalım dedik… Röportaj evvelinde size biraz Şenceylik’ten bahsetmek isterim.

 

 

Şenceylik, uzun zamandır müzik işinde olan biri aslında. YouTube ve Soundcloud hesabını aktif kullanan bir sanatçı idi.  Vera’nın vokali Arel Koray Nalbant ile tanıştıktan sonra onun öncülüğünde eski yayınladığı kayıtları yeniden düzenlenleyip, YouTube ve Soundcloud hesapların ekledi. 2018 yılında ise tüm dijital platformlara ekledi.

Çoğu kişi Şenceylik ismini 2017’nin yaz başı, Haziran ayında yayınladığı Çok Karışık EP ile tanıdı. EP’i de iki düet, toplam beş şarkı vardı. Ahmet Ali Arslan ile yaptıkları Kağıt Kesiği ve Arel Koray Nalbant’ın grubu Vera ile beraber söyledikleri Salonda şarkısı ile herkesi büyüledi. EP biraz daha depresyonik ve yorgun gibiydi aslında. Hoşumuza da gitti aslında, depresyonik hallerimize kim eşlik edecekti?

 

Şimdi… Şenceylik hakkında görüşünüz oluştuysa biraz yeni şarkısı ve geleceğe dair fikirlerini öğrenelim bi’.

 

1. Yeni şarkıdan ve Şenceylik cephesindeki yeniliklerden bahsedebilir misin biraz?

Öncelikle bu röportaj için teşekkürler. Bildiğin üzere, 2015’ten beri internette kendime ait şarkıları Şenceylik ismiyle bağımsız olarak paylaşıyorum. 2017 ve 2018’deki EP’lerden sonra şimdi yeni şarkı “Islık” ile sevdiklerimle buluşma heyecanı içindeyim. Araya birkaç mezuniyet, iş güç, hayat girdi, derken 1-2 senedir istediğim kadar aktif değildim. Geçtiğimiz Temmuz’da heyecanlı yeni bir döneme girdim diyebilirim. Bu sonbahardan başlayarak, yeni şarkılarımı Avrupa Müzik etiketiyle düzenli olarak yayınlayacağız. İlk şarkı “Islık”, 15 Kasım 2019 itibariyle tüm dijital platformlarda yayınlandı.

 

 

2. Şarkının hikayesi nedir? Ne zaman yayınlanacak? Kimlerle çalıştın?

15 Kasım Cuma günü dijital olarak yayınlanan “Islık”, masum bir isyanı anlatıyor. Platonik yasak bir aşk var ortada, kimseye zarar vermeden birini sevme duygusu kurcalanıyor. Biraz cüretkâr, biraz suçlu, biraz gerçek biraz kurgu bir şarkı diyebiliriz. Sözü müziği bana ait. Prodüktör, Vera’dan ve kendi solo işlerinden tanıdığımız Arel Koray Nalbant. Gitarları Koray’la ikimiz çaldık, diğer enstrümanlar yine Koray’ın ellerinden. Şarkılarına ve kendisine bayıldığım sevgili Sedef Sebüktekin de harmonik vokaller yaparak şarkıya dahil oldu. Kayıtları Babajim Stüdyoları’nda ses mühendisi Burak Serter ile aldık ve mastering yine Babajim’den Güven Ersoysal tarafından yapıldı. Kapak görseli fotoğraf sanatçısı Deniz Akgündüz imzalı.

 

“Değerli bir bağ…”

3. Bu şarkıda, eski kayıtlarının da prodüktörlüğünü yapan Arel Koray Nalbant ile çalışıyorsun. Koray’la çalışmayı özetleyebilir misin biraz? Veya niye o?

Arel Koray’la Boğaziçi Üniversitesi Müzik Kulübü komünitesi dolayısıyla tanıştık ve ben lisans yıllarımdayken çalışmaya başladık. Açıkçası ilk tanıştığımızdan bu yana, profesyonel anlamda birikimi, çok yönlülüğü ve çalışkanlığına büyük hayranlık duymamla birlikte, Arel Koray’la ilgili, sanki her şeyi konuşabildiğim ve hep güvenebileceğim bir kardeşimmiş gibi hissediyorum. Özel hayatımızda da çok yakın arkadaşız, birlikte çok çalıştık, çaldık, kaydettik, ürettik, bu yüzden geçmişten gelen ve devam eden değerli bir bağ var aramızda diyebiliriz. Bir şarkının en ham halinden son haline ulaşıncaya kadarki serüvenindeki neredeyse her süreçte leb demeden leblebi misali birbirimizi anlayabildiğimiz bir uyumumuz var, bu da işleri güzelleştirip hızlandırıyor. Birlikte çalışmak çok güzel çünkü Arel Koray, kendisinin de şarkı yazarı ve tam zamanlı bir müzisyen olmasının getirdiği yaklaşımla, şarkının ve sanatçının iyiliğini her zaman bütüncül bir bakışla analiz edip yönlendirebilen müthiş bir prodüktör.

 

 

4. Onun dışında kimlerle ortak çalışmalar var ufukta?

Can Ozan ile, onun bir şarkısının akustik düetini kaydettik. Söz müzik Can Ozan’a ait. Şahsen ilk dinleyişte şarkıya bayılmıştım, heyecanla çıkışını bekliyorum. Onun dışında, Ahmet Ali Arslan sanırım aynı çağda nefes almaktan aynı dilde konuşmaktan en çok onurduyduğum müzisyenlerden ile planlarımız var. Birlikte seçtiğimiz birkaç şarkımı onunla kaydetmek gibi. Oradan çıkacak işleri düşündükçe kalbim hızlanıyor cidden! Ayrıca yeni dönemde, tıpkı “Zeytin Ağaçları” gibi, bir araya gelip yeni şarkılar da yapalım istiyorum. Bu arada Ahmet Ali ile lansman konserlerimizde birbirimizin sahnesine konuk olacağız, çok heyecanlı! (Şenceylik lansman konseri 19 Aralık 2019’da Kadıköy Nayah’ta, Ahmet Ali Arslan’ın ‘Dünyalarız Uzakta’ albümünün lansman konseri ise 7 Aralık 2019’da Beyoğlu Anahit Sahne’de). Bekleriz!

 

“Elektronik sound’larla bunu deneyimlemek isterim.”

5. Son Dönemlerde çoğu grup ve sanatçı şarklılarda yeni soundlar yakalama peşinde, seni de farklı soundlarda görecek miyiz? Farklı sound derken, Çok Karışık EP’yi ele alalım.

Açıkçası bol bol yöresel enstrüman duymak, denemek, kullanmak hayalim var müziğimde. Farklı tınıları olan enstrümanları müziğime katmak, belki vokalimde farklı yaklaşımları deneyimleyebilmek isteğim. Elektronik sound’larla bunu deneyimlemek isterim.

 

 

6. Şu dönemde dinlediğin sanatçılar kimler ve şöyle bi’ gerçek var sanırım çoğu sanatçı idollerinin tarzlarında gidiyor ve genelde ilk çalışmaları dinledikleri sanatçılarla benzer oluyor. Senin için bu durum geçerli miydi?

Elbette hepimizin idolleri vardır ta ortaokul lise zamanından, hala da kalbimizin zihnimizin kulağımızın köşesinde onları taşıyor, bir bakıma onların etkisi ve ilhamı üzerinden üretiyoruz.

 

7. Son olarak duyurmak istediğin bir şey var mıdır?

Artık düzenli olarak şarkıları kaydedip yayınlayacağız, bu yüzden Şenceylik Spotify hesabını takip etmeniz güzel olur.  Bir de, çok yakında lansman konserimiz var, görüşmek isteriz. Konser 19 Aralık 2019’da Kadıköy Nayah’ta, bekleriz!

Bu içerik size ne hissettirdi?
ehehe
0
ilginç
0
kalp <3
4
karasızım
0
olamaz!
0
üzücü
0