Bunu okuyorsunuz:
Şanışer ve 17 Müzisyen Dostundan Vurucu Şarkı #Susamam

Şanışer ve 17 Müzisyen Dostundan Vurucu Şarkı #Susamam

şanışer - susamam - altmuzik

Son dönemde rap müzikle güldük eğlendik ama dün gece yayınlanan #Susamam şarkısıyla özlediğimiz, aradığımız rap müziğe yeniden kavuştuk. Şanışer’ın 17 müzisyen dostuyla bir araya gelerek seslendirdiği “Susamam” hepimizin sesi oldu. Hem Youtube’da hem Twitter’da ilk sıraya yerleşti.

 

Şanışer, Fuat, Ados, Hayki, Server Uraz, Beta, Tahribad-ı İsyan, Sokrat St, Ozbi, Deniz Tekin, Sehabe, Yeis Sensura, Aspova, Defkhan, Aga B, Mirac, Mert Şenel ve Kamufle’nin yer aldığı parçada herkes farklı bir konuyu ele alarak, boğazımızda düğüm bırakan cümleler kuruyor. 15 dakikalık bir şarkının her saniyesini dinletebilmek büyük başarı. Video klibi de aynı şekilde, bir film gibi göz kırpmadan izledik.

 

“Plastikle dolmuş mideleri hayvanların buna hiç mi üzülmedin?”

 

Doğa, hukuk, adalet, eğitim, kadın hakları, hayvan hakları gibi konu başlıklarını öyle vurucu anlatmışlar ki, üzerine düşünmemek, harekete geçmemek elde değil. Doğaya verdiğimiz zarar, denizleri ve orada yaşayan hayvanların midelerini plastikle dolduruyor oluşumuz yüzümüze tokat gibi çarpıyor.

 

Adalet sisteminden sürekli şikayet edip, bunun sorumlusunun tam olarak yine biz olduğumuz gerçeği yüzümüze tokat gibi çarpıyor.
Sosyal medyada her şeyi kınayıp, paylaşıp, üç beş gün sonra elimizde kahve bardağımızla her şeyi unutuşumuz yüzümüze tokat gibi çarpıyor.

 

“Tuğçe ve Büşra’nın katilini serbest bırakan hakimin adı neydi unuttun!”

 

En vurucu bölümlerden biri olan Deniz Tekin’in söylediği bölümde kadın hakları ele alınıyor. Emine Bulut’un öldürülmeden önceki sesleri de yer alıyor. Belki de en çok susmamamız gereken, en çok sesimizin çıkması gereken konu bu. Emine Bulut ve bütün öldürülen, şiddet gören kadınlar için #SUSAMAM

Ayrıca Şanışer – #Susamam ile sadece müzik sunulmuyor,  bir sosyal sorumluluk projesi de oluşturuluyor. Proje kapsamında tasarlanan #Susamam tişörtleri internet üzerinden satışa sunuldu, elde edilen gelirler köy okullarına bağışlanacak.

 

 

Hayvanlara karşı sorumluluğumuz, doğaya karşı sorumluluğumuz, sorgulamamız gereken sorular, varoluşumuz, adalet, eğitim sistemimiz, trafik, sokaklar… her şey öyle güzel, öyle çirkin ki… Müziğinize, sözünüze sağlık. Bu projede yer alan her bir isime ayrı ayrı teşekkür ediyoruz. Sesiniz çıkardığınız, susmadığınız, bize bütün bunları yeniden hatırlattığınız için.

 

“Sorgula atomları, ışık hızını düşün ve de git kanıt ara”

 

Şarkıda intihar ile ilgili bölümün yer alması da çok iyi düşünülmüş.
“Sana bi dünya yaratamam da elini tutarım elbette. Varsın herkes terk etsin seni, sen dünyayı terk etme”

 

Bu içerik size ne hissettirdi?
ehehe
0
ilginç
0
kalp <3
0
karasızım
0
olamaz!
0
üzücü
0