Bunu okuyorsunuz:
Berkay Türk’ün Elinden “Arayan Bulur (Animasyon Şekli)”

Berkay Türk’ün Elinden “Arayan Bulur (Animasyon Şekli)”

arayan bulur, büyük ev ablukada

Geçtiğimiz günlerde Büyük Ev Ablukada’nın aşırı ünlü ismi Bartu Küçükçağlayan şöyle bir tweet ile önümüze nefis bir video klip düşürdü.

 

 

Grubun son albümü “Fırtınayt“tan “Arayan Bulur” isimli parçaya bir video klip hazırlayan Berkay Türk‘ü tanıtmazsak olmazdı. Hali hazırda bayılarak dinlediğimiz Arayan Bulur parçasını inanılmaz güzel bir video klip ile bir araya getirmiş kendisi. Video klipten ziyade, kısa film tadında bir animasyon olarak da görebiliriz.

 

Kendisine video klibin kararı, yapılış aşaması ile ilgili bir kaç soru sorduk ve nasıl ortaya çıktığını öğrendik.

“Aslında ilk çıktığı zamanlar nefret ediyordum bu şarkıdan, yakın bir arkadaşımın sürekli ama sürekli dinlemesinden dolayı. Bir sene sonraki yazın sonlarına doğru, böyle hayatımın ”çekip gidemediğim” diyebileceğim ve şarkıda kendimden bir şeyler bulabileceğim bir döneminde ara ara denk gelip dinlemeye başlayınca yavaştan en sevdiğim şarkı haline gelmeye başladı. Ne bileyim gün içinde dinlerken şarkıya göre ritmim değişiyor, yürürken adımlarımı düşünüyorum baya ritme göre basmaya çalışıyorum falan hatta.

 

arayan bulur

 

Sonra zamanla sadece ayakkabıların gezdiği dolaştığı koştuğu zıpladığı görüntüler dönmeye başladı kafamda ve bir süre sonra da dayanamayıp sahneler üretmeye başladım. Ki zaten dediğim yoğun bir şekilde kendimden bir şeyler bulabildiğim için, kendi günlük hayatımı da düşünerek sahneler ekledim. Misal baştaki kırmızı plakçalar aslında benim plakçalarımın aynısı. Kaykay sahnesini o dönem kaykaya çok merak saldığım için ekledim biraz da. Karakter aslında orda kaldırımda sıkıldığı kalabalıktan kaçıp kaykayla kendini yola atıyor tıpkı benim her gün kaldırımda yürürken o yavaş ilerleyen kalabalıktan kaçmak istediğim gibi.

Ayakkabıların dönüp dolaşıp son sahnede kendi bedenini bulduğu yer aslında benim de akşamları veya gece çıkıp biraz oturduğum arada bir şarkıyı dinleyip  ‘şuraya ne yapsam burayı böyle mi yapsam’ diye düşündüğüm yer.

Dolayısıyla Arayan Bulur‘u bir müzik klibinden ziyade, kişinin bıktığı ama bir yandan da peşini bırakmayan her şeyden kaçıp, kendini arayıp bulduğu bir kısa film olarak da düşünebilirsiniz.

 

Büyük Ev Ablukada – Arayan Bulur (Animasyon Şekli) / Video Klip

 

 

Tam olarak 5 ay 20 günde tamamladığım bu işi yapım süreci boyunca Büyük Ev Ablukada grubuyla hiç paylaşmadım. Hiç haberleri olmadan, bir gün gelen linke tıkladıklarında böyle bir işle karşılaşıp şaşırmalarını istedim sanırım 🙂 Ve hiç haberleri olmadan yapılan bu işin official olması ihtimalini düşünmek beni inanılmaz heyecanlandırıyordu zira olsaydı en sevdiğim şarkının official klibi tek başıma benden çıkmış olacaktı ve heralde inanılmaz bir haz olurdu benim için. Official yayınlanmasa da Büyük Ev’in Instagram storylerinde paylaşmış olması, Bartu’nun Twitter’ında paylaşması ve gelen yorumlar beni inanılmaz mutlu etti. En önemlisi de kafamdaki görüntüleri içime sinmiş bir şekilde tamamlayabilmekti ve bunu yapabilmiş olmak çok iyi hissettiriyor.”

Berkay, süreci bu şekilde anlatırken hazırlama aşamasını da şöyle kısa bir video ile özetlemiş:

 

 

Bir video klip ancak bu kadar Büyük Ev’e, Bartu’ya, Arayan Bulur’a yakışabilirdi. Gün içinde Spotify’ı durdurup YouTube’a geçiş yapmamıza sebep olduğun için teşekkürler Berkay Türk! 🙂 Çalışmalarının devamını heyecanla bekliyoruz.

Bu içerik size ne hissettirdi?
ehehe
0
ilginç
1
kalp <3
5
karasızım
0
olamaz!
0
üzücü
0