Bunu okuyorsunuz:
Baturalp’ten Yılın Son Teklisi

Baturalp’ten Yılın Son Teklisi

baturalp

Baturalp, 2018’in son günlerinde yeni teklisi Hiç Karat Bir Adem Elması’nı yayınladı!

Şarkının söz ve müziği Baturalp Yılmaz’a, düzenlemesi Baturalp Yılmaz, Onur Gülanber, Özgür Ede, Çağdaş Topal ve Çağatay Işık’a ait. Gitarda Baturalp Yılmaz ve Onur Gülanber, bas gitarda Özgür Ede, davulda Çağdaş Topal, klavyede Çağatay Işık var.

Klip sayesinde çalarken nasıl çıldırdıklarını görebiliyoruz.  Ve bu, şarkının enerjisini daha da yükseltiyor. Şarkı yayınlandığında ben havaalanındaydım ve dinlerken sakin sakin oturmak o kadar zordu ki…

Yoktan düştüm kanadım yara, beni vurdular, beni vurdular

Birçok müzisyen, albümlerinde “konsept” adı altında insanlara kalitesiz sözler sunuyor. Aynı şeyleri, aynı kelimeleri defalarca tekrarlayarak anlatmaya çalışıyorlar. Oysa asıl değerli olan, anlatmak istediğini tek şarkıda ve yeterli sözle anlatmak. Bu noktada Baturalp’in çok iyi bir söz yazarı olduğunu söyleyebilirim. Geniş bir kelime dağarcığı, alışılmışın dışında, kendine has üslubu, tekrara düşmemesi ve zekası onu birkaç adım öne çıkarıyor.

Ben düşündükçe var olanlar, beni yargılar, beni yargılar

Hiç Karat Bir Adem Elması’nda ondan ilk kez böyle politik sözler duyuyoruz. Ve az önce saydığım özellikleri sayesinde bunun da altından başarıyla kalkmış. Diline geleni geri çevirmemiş, cesurca söylemiş.

 Sömüreni ateşlemiş bu fitili, yeşeren yanar, kül ile dolar

 Yetenekli, zeki, yenilikçi insanları nasıl bastırmaya, susturmaya çalıştıklarını anlatıyor şarkı. Bunu yapanlar, o insanların yarattığı aydınlık sayesinde kendi fikirlerini ifade edebildiklerinin farkında bile değiller. Gerçi ne kadar “kendi fikirleri” var, o da ayrı bir konu.

Birisi gelir tam gelir, birisi gelir taaam!

Bu şarkının yeni yıldan hemen önce yayınlanmasının bir anlamı olduğunu düşünüyorum. Umarım 2019 güzelliklerle dolu, aydınlık bir sene olur.

Bu arada Baturalp’i takip etmeyi unutmayın. Son 2 ayda yayınladığı şarkılara bakacak olursak sıkı bir albüm geliyor. Konserleri de yakın. Kliplerinde yerinde duramayan bu adamın konserlerinin ne kadar eğlenceli olacağını hayal edebiliyorum. Ama büyük ihtimalle düşündüğümden daha fazlası olacak!

Bu içerik size ne hissettirdi?
ehehe
0
ilginç
0
kalp <3
0
karasızım
0
olamaz!
0
üzücü
0