Bunu okuyorsunuz:
İlhamı Kuzey Yıldızından, Nova Norda!

İlhamı Kuzey Yıldızından, Nova Norda!

nova norda

2018’de hayatımıza bir ilham perisi girdi fark ettiniz mi? Bize yol gösteren, umut veren, kendimize inanmamızı sağlayan ve tüm bunları harika bir müzikle birleştiren biri… Nova Norda!

Nova Norda’nın geçmişi müzikle dolu. 7 yaşında piyano çalmasıyla başlayan, gruplarda klavye çalıp şarkı söylemesinin ardından Boğaziçi Müzik Kulübü Rock Korosu’na katılması ve orada birkaç yıl koro şefliği yapmasıyla devam eden bir yolu var. Mezun olduktan sonra kurumsal bir şirkette çalışmaya başlamış. Bunca yıl müzikle yaşayan biri, müzikten uzak kalamaz tabi. Her akşam piyanosunun başına koşup sürekli müzik yapma isteği olduğunu görünce kalbini dinlemeye karar vermiş. İşini bırakıp kendini tamamen müziğine verirken kendine isim olarak da Nova Norda’yı seçmiş. Ona ilham veren, onun için hep orada olduğunu bildiği kuzey yıldızına ithaf etmiş yani yolunu.

Birçok yeni kurulmuş grubu, ilk şarkısını yayınlayan müzisyeni dinledim, gözlemledim. Çok azında Nova Norda kadar büyük bir parlama ve onunki kadar güzel bir enerji gördüm. Konserlerinde eğlenmeyen yok, dinleyicisi de Nova gibi yerinde duramıyor. İlk konserini verdiğinde yayınlanmış sadece 3 şarkısı vardı, canlı yayınlar sağ olsun ben de izleyebilmiştim, o konserde herkesin bir ağızdan büyük bir coşkuyla eşlik ettiğini gördüm. 4 Ay gibi kısa bir sürede birçok insanı etkilemeyi başarmıştı.

Nova Norda’nın bu kadar parlaması sadece yeteneği sayesinde değil tabi. Çok disiplinli bir çalışma düzeni var, her sabah yüreğini koyduğu bu iş için erkenden uyanıp çalışmaya başlıyor ve sürekli bir yaratma halinde. Yani yüksek bir disiplin ve özveri sonucunda tüm bunları başarmış. E bu kadar özene de bu sonucu hak ediyor.

nova norda

Çıktım Bi Yola

Müziği bambaşka olan ve sözleri cesaret veren Çıktım Bi Yola, Nova Norda’nın yayınlanan ilk şarkısı. Başarılarını, bu yoldaki hislerini ona hatırlatacak sağlam bir dayanak…

Çıktım bi yola
Aynaya doğru her şey tamam
Rüzgar arkamda, yelkenler fora
Bilinmeyene dönük hep pusulam

Cesaretlerini toplayıp kendilerine yeni bir yol çizen tüm yürekli kaşifler için bir liman bu şarkı. Yorulduklarında Çıktım Bi Yola’yı dinleyip her şeye nasıl başladıklarını hatırlayacak ve yollarına hevesle devam edecekler.

Dinozorlar

Dinozorlar, benim Nova Norda’yı tanıdığım şarkı. Bir storyde denk gelmiştim bir kısmına, enerji dolu müziği ve farklı sözleriyle hemen dikkatimi çekmişti. Dikkat çekmemesi mümkün değil zaten çünkü dinlediğimiz çoğu şarkıdan çok farklı. Ortalık keder ve aşk temalı şarkılardan geçilmezken bu “self-motivator” şarkı çok büyük bir yenilik oldu. Özellikle çevresinde kaosla beslenen insanlar olanlar için çok güzel bir nefes alma şarkısı.

Bilmem ne kadar, ne kadarım yakalar
Bedenime komutan dinozorlar var
Belki de bu kadar bu kadarım yakalar
İçimde yaşayan filozoflar var 

Dinozorlar bizi sınırlandıran şeyler, bizim gereksiz yüklerimiz. Yapamazsınlar, başaramazsınlar, uğraşma boşunalar. Çoğu zaman fark etmiyoruz bunları ama durup düşündüğümüzde yolumuzu kesen, içi boş bir sürü engelimiz olduğunu görüyoruz. Bunlar her ne kadar aşılabilecek şeyler olsa da üst üste gelince, sürekli karşılaşınca zorlanmaya başlıyoruz. Bu şarkı da bize onların üstesinden kolaylıkla gelebileceğimizi hatırlatıyor. 

Herkes bilir ama söz etmiyor
Dile gelince biliyorum ki tökezliyor
Ruhum hissediyor
Hiçbir zaman pes etmiyor 

Boşver

Bu şarkının yayınlandığı  günü çok net hatırlıyorum. Sabırsızlıkla saatin 00.00 olmasını bekliyordum. 11 mayısa girdiğimiz an Spotify’a koştum ve dinledim. Şarkıya ba-yıl-dım.

Ama önce klibini anlatmak istiyorum. Çünkü sevdiğim ne ve kim varsa bu klipte mevcut. Yanarlı dönerli muazzam bir klip. Disko topları, maytaplar, balonlar, rengarenk ışıklar… Tabi bu bilgilerden tahmin edebileceğiniz gibi klibin yönetmeni Emir Yargın.

Klipte gördüğümüz isimlerse tam bir rüya takımı:  Emir Yargın,  Canozan, Sedef Sebüktekin, Arel Koray Nalbant ve Nova Norda!

Boşver!
Tüm prensipleri, yarattığın engeli
Buyum dediğin kişiyi

Şarkının kendisine gelecek olursak sözleri yine diğer şarkılarıyla aynı ruhu taşıyan, dinlediğinizde “Ben neden gereksiz şeyleri dert ediniyorum ki, hayatımı yaşamak varken?” dedirten sözler.

Şarkıya 80’ler havası hakim. Bulunduğunuz ortamı, anı boşverirseniz kendinizi permalı saçlar, beyaz bir pantolon ve rengarenk bir gömlekle diskotekte sanabilirsiniz.

Gerçi siz isteseniz de istemeseniz de şarkı öyle bir sarıp sürüklüyor ki sizi, kendinizi dans ederken buluyorsunuz.

Bırak kendine kendini
Ruhun gezinsin, aksın gürlesin
Bırak kendine kendini
Kalbin yönetsin, aklın eşlik etsin
Boşver!

Boşverin yayınlanmasından kısa bir süre sonra  akustik versiyonu da yayınlandı. Danstan yorulursak cool bir şekilde Boşvermeye devam edebilelim diye Canozan’la böyle bir güzellik yapmışlar. Bir de kliplendirmişler ve klipte Canozan da var!

Varım

Bu şarkı hakkında ne yazsam az kalır. Son birkaç yılda dinlediğim en güzel şarkılardan biri çünkü. 2018, mayıstan sonra çok büyük zorluklar yaşattı bana. İlk kez karşılaştığım ve art arda gelen zorluklar. Ve bunları yaşarken bir anda gelen Varım, kendime inancımı tazelemişti. Büyük yıkıldım, büyük toparladım. Her seferinde olanları kabul edip “İyi ki de varım!” demeyi başardım.

Sen kimsin dedi, bilmem dedim, her gün değişiyorum
Burada dans ederken senle bende bir ayrım göremiyorum
Kalıplara sığamıyorum

Gün içinde birçok kez insanları olayları etiketleriyle değerlendiriyoruz. Keskin sınırlara hapsediyoruz onları. Oysa doğanın belirli bir şekli yoktur, uyum her şeyin temelidir, bunu unutuyoruz. Her şeyi olduğu gibi kabullenip sevmeyi çoğu kez başaramıyoruz.

Hepimiz yıldız tozuyuz, demiş ya Carl Sagan, Nova Norda da bunu işaret edercesine Bak yıldızlar baki, sınırlar hayali diyor.

Geldim gideceğim, hep de değişeceğim
Şu kısacık hayatı kana kana içeceğim
Rüzgar olup eseceğim,  gökte süzüleceğim
Kimsin sen deseler ben sadece varım diyeceğim 

Belirli bir kalıbımız, sınırımız yok derken bunu kastediyordum, hiçbirimizin bir gün önceki haliyle bir gün sonraki hali aynı değil, sürekli değişiyoruz. O zaman neden kendimizi yoruyoruz ki? Şu kısacık hayatı kana kana içmeye bakalım. Sadece var olalım.

Etiketleri çıkarıyorum, sıfatları bırakıyorum
Dedim, sen ben iki fani ruhu firari
Arınıyoruz çizgilerimizden
Aynı sözler tam da bu yüzden dökülüyor dilimizden

Bu şarkının sözleri hakkında saatlerce konuşulup tartışılır. Müziği de kendi içinde çok güzel bir dinamiğe sahip. Sözlerinin hep de değişeceğim kısmını destekler gibi sürekli ve değişmekte olan bir hali var. Ve o kadar güzel ve büyülü bir akış ki bu. Bir dinlemeye başladınız mı ortasında durduramıyorsunuz.

Beni Biraz

Piyanoyla cool bir giriş yapıyoruz şarkıya. Devamı hakkında ufak bir bilgi veriyor şarkı bu kısımda. Önceki Nova Norda şarkıları gibi gaz değil, bir durumu anlatıyor. Aslında bu şarkıyla Nova’nın da herkes gibi, hep yüksek modda olmadığını, arada düştüğünü öğreniyoruz ve dengesini kurmaya çalışan bu dünyalar şekeri insanla aramızdaki bağ daha da güçleniyor.

Fark ettim birbirimize ait gibiyiz ama hep değil
Sabrettim yine gündüze, geceler en azından tek değil

 Şarkı, birçoğumuzun yaşadığı ilişkileri anlatıyor. Karşımızdakinin kendini farklı tanıtması veya onu tam tanımadan, istediğimiz insanmış gibi idealize etmemizden doğan sıkıntılar… Gün doğup da her şey açığa kavuşunca yaşadığımız hayal kırıklığı…

Gün doğdu, yüzünü gördüm
Seni andıran biri
Gece oldu, yeni baştan
Ben kendini kandıran biri

Tüm insanlığa sesleniyorum: Nova Norda’ya kulak verin! Biraz ilham biraz cesaretle çıktığı bu yolda anlatacak birçok şeyi var. Işıldamaya devam et Nova Norda, müziğin hiç durmasın!

Bu içerik size ne hissettirdi?
ehehe
0
ilginç
0
kalp <3
3
karasızım
0
olamaz!
0
üzücü
0