Bunu okuyorsunuz:
Büyükada’da Duyulan Güzellik: İdil Meşe – Dünya Halim

Büyükada’da Duyulan Güzellik: İdil Meşe – Dünya Halim

idil meşe

Oceanvs Orientalis ve Da Poet ile yazdığı ve seslendirdiği şarkılar başta olmak üzere, elektronik müzik ve hip hop müziğe kazandırdığı şarkılarını birçok ülkede duyuran İdil Meşe, yeni şarkısı Dünya Halim’i akustik ve canlı olarak Büyükada’da samimi bir ev ortamında seslendirdi. İdil Meşe’ye çelloda Zeynep Ayşe Hatipoğlu ve Alman gitarist Jesper Poelke eşlik ediyor.

 

Yalan değil, İdil Meşe ismini Şenceylik ve Simge Pınar ile ortak oldukları programda görmüştüm, ardından da biraz sıkıca araştırdım. Şimdi de çıkardığı akustik şarkıyı yazma şansına eriştim aslında. Tesadüfler, ne büyükler…

 

 

Büyükada’da olası geliyor insanın bu şarkıyı dinledikçe, böyle akustik tonlara ve naif sese aşık olmamak elde değil…

 

İdil Meşe kimdir?

Söz yazar-şarkıcı olan İdil Meşe, on seneyi aşkın bir süredir Türkiye’de ve yurtdışında sayısız konser verdi. Şarkılarında, aşkın ve kaybetmenin, güzellik ve hakikatin hikayelerini ören naif bir sanatçı kendisi. İdil Meşe aktif olarak, Da Poet’in hip-hop’u ve turntablism’iyle, kendi içsel hikayelerini birleştirdiği grubu Rain Lab ile konserler veriyor. Modern zaman hikayelerini elektronik bir tavırla anlatan ikiliye sahnede, saksafonda Serhan Erkol ve Beril Meşe, trompette Barış Demirel gibi, birbirinden yetenekli konuk enstrümantalistler eşlik ediyor. Rain Lab, Kadebostany, Buttering Trio, Rampue, Kruder & Dorfmeister gibi sanatçılarla, Türkiye ve Avrupa’daki festivaller ve konserlerde aynı sahneyi paylaştı. Grup teklisi “Infatuation”ı Red Bull Berlin Stüdyolarında, prodüktör Christian Prommer’la kaydetti. Rain Lab’in ilk kısaçaları Noiseist Records’dan çıktı. Akustik grubu ve Rain Lab’in yanı sıra İdil Meşe, Türkiye’nin yetenekli prodüktörlerinden Oceanvs Orientalis’in, Bar25 Records’dan yayınlanan kısaçalarındaki “The Cube”u yazdı, söyledi ve şarkı Acid Pauli tarafından remixlenerek uluslararası bilinirliğe ulaştı. Oceanvs Orientalis’in Kanto Records’dan çıkardığı “General Tales of Ordinary Madness” albümündeki şarkıların her birini Idil Meşe’nin sözleri ve vokali tamamlıyor. İdil Meşe’nin ortaklaşa yazdığı ve vokaliyle yer aldığı şarkılar arasında 90bpm’in Simsiyah, Mehmet Aslan’ın Efsun, Lemurian ve Carlita’nın Ay Taşları şarkıları da bulunuyor.

 

 

Şimdi gelelim Dünya Halim’e… 

Dünya Halim’in sound kısmına hayran kaldım, mükemmel! Ve tabii, sözleri de altta kalmıyor hiç… az önce dediğimiz gibi aslında “güzellik ve hakikatin hikayelerini örüyor” ve elbet ki kendinden fazlasıyla şey katıyor. Bu güzelim şarkının ses kayıt & mix kısmında Özgür Atmaca yer alıyor, çello kısmında Zeynep Ayşe Hatipoğlu, gitarda da Jesper Poelke yer aldı. Bu akustik şaheserin Büyükada’da çekilen klibinde de yönetmen koltuğunda Serkan Hökenek oturdu. Bu mükemmel şarkının oluşmasında pay sahibi olan herkesin eline sağlık.

Bu içerik size ne hissettirdi?
ehehe
0
ilginç
0
kalp <3
0
karasızım
0
olamaz!
0
üzücü
0