Bunu okuyorsunuz:
Göz Alıcı, Küstah ve Androjen: Glam Rock

Göz Alıcı, Küstah ve Androjen: Glam Rock

glam rock

Hikaye basit aslında, pek çok müzikal cinlik gibi “Glam Rock” da İngilizler’den çıkma bir türdür. 1960’lardan 1970’lere girildiğinde müzik grupları da “süper gruplar” haline gelmeye başlamıştı…

Gruplar o yıllarda artık daha kapsamlı turnelere çıkmaya başlamış, her konser de törensel bir atmosfere çevrilmişti.”Black Sabbath” gibi gruplar rock müziğini hippi kültüründen uzaklaştırıp daha karanlık ve mistik temalar üzerinde tutarak bugün “metal müzik” olarak da bilinen rock türünü oluşturdular. Kuzey Amerika’da ise geleneksel country müziğini rock ile karıştıran bu tarzın öncüleri (Revival, The Eagles, Still’s and Nash) her şeyin akustik olmasından yana bir tavır izlediler. Rock cephesinde bunlar olup biterken İngiltere’de glam rock demlenmeye başlamıştı. İlk başlarda eğlence unsuru ile öne çıkmıştı. Glamların da eğlence anlayışı cinsellikti. Müzik sektörünün henüz fark etmediği Glam Rock grupları seks unsurunun ağır bastığı şarkılar üretmeye başladılar. Burada Glam Rock adına en çok ün yaptıran unsur ise giydikleri kıyafetlerdi. Bu kıyafetler o kadar abartılı, gösterişli ve dikkat çekiciydi ki sektörde dikkat çekmeleri çok da uzun sürmedi.

İlk başlarda Gary Glitter (Glam Rock’a Glitter rock diyenler de vardır ki iki sözcük de parıltılı, çekici, gösterişli anlamlarına gelir dilimizde.)

Glamları müzikal olarak bu kadar basite indirgememek gerekir. Çünkü bu türün ortaya çıktığı devir Cubrick’in “Otomatik portakal’ı” çektiği, ademoğlunun aya ayak bastığı ve insanlığın cinsel devrimini tamamlayıp olağan cinsellikten sıkılmaya başladıkları bir dönemdir. Glamların tavır olarak en önemli özelliği de zaten androjenliktir. Bir glamcı, sahnedeki kostümü ve makyajıyla da kendini cinsiyetsizleştirmeyi amaçlar. Bu glam rock yıldızları devrin gençlerinin tüm cinsel önyargılarını yıkmayı başarmıştır. En nihayetinde Glam Rock da belli bir yere kadar başarı sağlamıştır ve punk gelince de balonları sönmüştür.

kiss

Döneminin En İyi Glamı: David Bowie

David Robert Jones ya da bilinen adıyla David Bowie İngiliz şarkıcı, şarkı yazarı ve prodüktördür. 1972’de – salt olmayan farklı türler kullanarak – glam rock türünü iyice özümsemiş, gösterişli ve çift cinsiyetli biliçaltının bir ürünü olan “Ziggy Stardust” karakteriyle popüler manada ortaya çıkmıştır. Bowie’nin bu pandomimesi esas olarak ilerici rockerin kampına düşen kişilerin iddialarıyla alay eden temiz hava nefesleri yaratacaktı. Belki de kamp, Bowie’nin çirkin lütex giysileri ve portakal rengi saçları İngiltere’de ,‘ın önde gelen markası haline geldiği için halen geçerli bir sözcüktür.

Kaynakça:
wikipedia.com
taifu.wordpress.com
kemansitesi.wordpress.com
hubpages.com

Bu içerik size ne hissettirdi?
ehehe
1
ilginç
0
kalp <3
1
karasızım
0
olamaz!
0
üzücü
0