Bunu okuyorsunuz:
“Paslanmış Bir Kalbi Var” Baturalp Yılmaz’dan 2 Yeni Şarkı

“Paslanmış Bir Kalbi Var” Baturalp Yılmaz’dan 2 Yeni Şarkı

baturalp

Baturalp’i geçen sene bu zamanlar dinlemeye başlamıştım, Çok Konuştum çıkmadan hemen önce. Birkaç şarkısını bildiğim bu adamın ilk  albümü yayınlandığında hemen dinlemiştim. 1 yıl geçti hala hevesle dinliyorum. Hala tüketemedim şarkıları; çünkü her dinleyişimde tekrar tekrar seviyorum.

Şimdiyse 10 gün arayla yayınladığı iki yeni şarkısı ve klipleriyle karşımızda: Hastalıklı Beyin Ve Paslanmış Kalp ve Olsaydın Kadınım

Hastalıklı Beyin Ve Paslanmış Kalp

22 Kasım’da yayınlanan şarkının söz ve müziği Baturalp’e ait. Gitarda Onur Gülanber ve Baturalp Yılmaz’ı, bas gitarda Özgür Ede’yi, davulda Çağdaş Topal’ı görüyoruz. Masteringde de Evren Arkman imzası var. Klibin yönetmenliğini de Can Ceyhan üstlenmiş.

Tek göz odalı, yamalı çatılı bir ev gibi içim
Ama perdeleri sonuna kadar çekili

Klip küvette, sabahlıklı elinde mikrofon olan Baturalp’le başlıyor. Klibin devamını belli eden başlangıcından sonra müziğin peşinden salona geçiyoruz. Halüsinatif bir ortam hakim. O renkler, o ışıklar, duman ve çiğ köfte…

Bir süredir giyimde, filmlerde geriye dönüş tercih ediliyor. Müzikte de öyle. Bazıları direkt eski şarkıları dinlemeyi seçerken bazılarıysa yeni şarkılarda bulmak istiyor o retro havayı. Ben de yeni şarkılar isteyenlerdenim açıkçası. Ve bu konuda Baturalp’e teşekkür ediyorum çünkü Hastalıklı Beyin Ve Paslanmış Kalp tam olarak öyle bir şarkı.

Müzik, Baturalp’in sesi, Can Ceyhan’ın yakaladığı harika görüntüler birleşince ortaya çok güzel bir sonuç çıkmış. O salonda Kurt Cobain elinde çiğ köfteyle dolaşsa yadırgamazdık. Grunge tarzı sevenlerin şarkıya ve klibe bayılacağına eminim.

Belki mühürlesem beynimi bana iyi gelirdi

Sürekli böyle devam edeceğini düşündüğünüz melodi nakarata girince Baturalp’in sesiyle birlikte patlıyor.

Hastalıklı bir beynim var paslanmış  bir kalbim var
Derinde savaşlarım, kapanmayan yaralarım var

Kolayca dile yerleşen bir nakarata sahip şarkı. Sanki daha önce defalarca dinlemişiz gibi rahatça söylemeye başlıyoruz.  Ben şarkının yayınlandığı gece evin içinde döne döne dans ediyordum. Kendi klibimi çeker gibi her odayı dolaşarak…  O gece şarkıyı kaç kere dinledim bilmiyorum, en son pilim bittiğinde mecburen durdurmuştum.

Olsaydın Kadınım

Peşinden sürükleyip dans ettiren Hastalıklı Beyin Ve Paslanmış Kalp’ten yaklaşık 10 gün sonra biraz daha sakin bir şarkı paylaştı bizimle Baturalp.

Olsaydın Kadınım’ın söz ve müziği Baturalp Yılmaz’a düzenlemesi yine Baturalp Yılmaz ve Onur Gülanber’e ait. Mix – masteringde Evren Arkman imzası var.  O sihirli keman detayları da Melis Karlıdere’ye ait.

Klibin yönetmeniyse Hastalıklı Beyin Ve Paslanmış Kalp’teki gibi Can Ceyhan.

Şarkıya kemanın ardına takılıp başlıyoruz. Melis Karlıdere bu şarkıda şahane bir performans sergilemiş.

Pardon istemeden çarpıldım sana, hissetmemiş olamazsın
Görülmez, görünmez kazaydı, sadece ben hasarlıyım

Baturalp sözlere başladığı anda düşündüğüm ilk şey şarkının tam bir kış şarkısı olduğuydu. Elimize bir kadeh şarap alıp yağan karı izlemek sonra şarkının da etkisiyle dışarı çıkıp karlar üzerinde yürümek… Her yere hakim kar sessizliğini Baturalp’in sesiyle bölmek…

Çok romantik oldu, değil mi? Ama gerçekten Olsaydın Kadınım’ın yarattığı atmosfer bu. Doğu Ekspresi planı olanlara sesleniyorum: “Olsaydın Kadınım’ı kesinlikle playlistinize ekleyin!” yolculuğunuza çok yakışacak.

Kadınım, kadınım olsaydın kadınım
Çekseydim içime, kalsaydın orada kadınım

Nakaratına gelince bu şarkının tek dinlenmeyeceğini fark ediyoruz. Konserde nasıl el çırpılarak bir ağızdan söylendiğini şimdiden görebiliyorum. Herkesin aynı yerde yarası var gibi doğal bir uyumla sözlerin dillerden döküldüğünü… O şarap tek içilmeyecek, bu şarkı tek dinlenilmeyecek.

Üç, beş, yedi kaç kadeh içeceğim bu gece
Senin gidişine devrileceğim yıldızlar üstümde
Bu yalnız bir aşk

Nakaratın sonrasında giren keman da bu kış atmosferinin kar taneleri gibi. Şarkının sihirli tamamlayıcıları…

Ve şarkı bitiyor ve replaye basıyoruz.

Baturalp, sağlam bir şekilde çok güzel yerlere doğru ilerliyor. Kısa bir sürede, sadece bir albümle kendi soundunu yaratmayı başarmış; şarkıları dinlerken “Bu gerçekten Baturalp şarkısı.” diyebiliyoruz.

Bu iki şarkının bir albümün habercisi olduğunu umarak yeni şarkılarını sabırsızlıkla bekliyoruz.

Bu içerik size ne hissettirdi?
ehehe
0
ilginç
0
kalp <3
1
karasızım
0
olamaz!
0
üzücü
0