Bunu okuyorsunuz:
Sakin ve Dingin: Clock Opera’dan “Venn”

Sakin ve Dingin: Clock Opera’dan “Venn”

İngiltere Indie müzik sahnesini takip edenler bu gruba daha önce rastlamış olabilirler. 10 Şubat’ta çıkardıkları “Venn” adlı yeni albümünü bizler bu kadar sevmişken, kendilerinden biraz bahsetmeden de geçmeyelim dedik.

Aslında grubun geçmişi ne çok eskiye ne de çok yeniye dayanıyor. 2009 yılında bir solo proje olarak başlayan grup temelleri Guy Connely tarafından atıldı. Daha sonraları 4 kişilik bir multi-enstrümantal grup olarak şekillenen ekipte: solist ve gitarist Guy Connely, basçı Andy West, davulcu Che Albrighton, klavyeci Dan Armstrong yer aldı.

Kuruldukları yıl ilk teklileri olan “White Noise” Pure Groove Records tarafından 7″ plak olarak çıkartıldı. Arkasından grup “Alouette” adlı bir tekli daha yayınladı. Daha sonra Island Records tarafından dikkatlice takip edilen grup bu plak şirketi ile anlaşarak albüm için kollarını sıvadı. 2011’de başladıkları çalışmaların meyvesini yaklaşık bir sene sonra Nisan 2012’de, “Ways To Forget” adlı albümlerini yayınlayarak toplamaya başladılar. Bu albüm çoğu yabancı kritik tarafından tam not alsa da popüler bir kitleye hitap edemediklerinden dolayı çok büyük zorluklar çektiler. 2014’te Dan Armstrong gruptan ayrıldı ve yerine basçı olarak Nic Nell gruba dahil oldu. Bu haberden hemen sonra ise yeni albümlerini kayıt etmek için bir “crowdfunding” kampanyası başladılar. Çıkarttıkları son albümden ilk teklileri olan “In Memory” adlı parçayı yayınlayarak hem kritikleri hemde hayranlarını heyecana boğdular. Albümleri “Venn” ise 10 Şubat 2017’de dinleyicilerin beğenisine sunuldu…

Tam anlamıyla rock denemeyecek, bir yandan da tam da elektronik olmayan bir tarza sahip olan grup; ilk albümlerinde biraz daha soluk ve elektronik sesleri hakim kılarken, “Venn” albümlerinde daha oturmuş bir tarz ve daha sert gitar riffleri şarkılara hükmetmiş. Sakin ve dingin bas akorları, boğucu olmayan klavye loop’ları ve kulak yormayan elektronik perküsyon dokunuşları şarkılarda muhteşem bir denge oluşturmuş. Grubun bütün şarkıları yağmurlu ya da güneşli havada, mutluyken veya üzgünken; yani kısacası her hava muhalefetine ve her ruh haline karşın dinleyebileceğiniz değişik ve mistik türden bir çalışma. Şahsen İngiltere’nin indie ve alternatif müzik kültürüne bayılan birisi olarak, bu grubun bu kültürden çıkmış sağlam bir tını ile güçlü bir karaktere sahip olduğunu ve dinlemeniz gerektiğini çok ağır bir şiddetle tavsiye ediyorum.

Bu içerik size ne hissettirdi?
ehehe
0
ilginç
0
kalp <3
0
karasızım
0
olamaz!
0
üzücü
0