Bunu okuyorsunuz:
Yaşlı Amca, 2018 Bitmeden Sürpriz Teklilerini Yayınladı: Kafam Karışık

Yaşlı Amca, 2018 Bitmeden Sürpriz Teklilerini Yayınladı: Kafam Karışık

yaşlı amca

Rock müzikle kurdukları ortak bağ sayesinde ilkokul yıllarından beri dost olan 2 Ankaralı gencin hikayesi, Yaşlı Amca.

 

Vokalde Artun Özoğlu, gitar ve geri vokalde Sarper Sonbay, bas gitarda Hüseyin Tosun ve davulda Barış Kutlu olan Ankaralı grup, adını Bestekar Sokak’ta şarkı söyleyen bir yaşlı amcadan almış.

Sahne performanslarıyla Ankara’da zaten tanınmakta olan Yaşlı Amca, 2015 temmuzunda yayınladıkları Sabaha Kadar EP’leriyle playlistlerimizde de yerlerini almış oldu.

 

 

Bu EP’deki tüm şarkıları kliplendiren Yaşlı Amca, 2016’da ilk teklileri Giderdi Hoşuma’yı yayınladı. Giderdi Hoşuma’nın klibi, Türkiye’de  ilk kez denenen bir yöntemle 10 saniyede çekildiğinden bir hayli dikkat çekmişti. Giderdi Hoşuma’dan bir ay sonra ikinci teklileri Ve Ben’i yayınladılar. 2017’ye de İstanbul Beyefendisi teklisiyle başlayan grup, eylül ayında albümleri Akşamüstü’nü dinleyicilerine sundu.

 

 

11 parça içeren bu albüm, 3 teklilerini ve Sabaha Kadar’dan 3 şarkının farklı versiyonlarını da barındırıyor.

Akşamüstü’nü ilk incelemeye başladığım zaman adıyla dikkatimi çeken şarkı Yakamoz Güzeli olmuştu. Ki gerçekten sadece adıyla değil sözleri, müziği ve Artun’un o güzel sesi sayesinde İstanbul Beyefendisi’yle birlikte albümde en sevdiğim şarkı oldu Yakamoz Güzeli.

Yalnız, beni üzen bir detay da var; Yakamoz Güzeli’ni dinleyene kadar en sevdiğim Yaşlı Amca şarkısı olan, Sabaha Kadar EP’sinde yer alan Kimsesiz’in Akşamüstü’ndeki bu yeni versiyonunu pek sevemedim. Sabaha Kadar’da daha hafif, savruk ve sürekli bir akış halinde olan şarkı, Akşamüstü’nde daha rayına oturmuş, ne anlatacağından emin, daha keskin bir hale bürünmüş. Artun’un söyleyiş tarzını değiştirmesi ve birkaç küçük değişiklikle o gizemli havasını yitirmiş gibi geliyor bana. Şarkıyla kurduğum duygusal bağ sebebiyle oluşan bu durumun dışında albümün çok çok başarılı olduğunu gönül rahatlığıyla söyleyebilirim.

Ve şimdi de yeni teklileri Kafam Karışık’la karşımızdalar! 2018’in son günlerinde yaptıkları bu sürprizle bu yıla da izlerini bırakmış oldular.

 

 

Aman tutuşuyorum, dert derman dinleyemem yani
Yalnızlıktan korkuyorum, yok yavrum ben yapamam yani

Şarıkının sözleri Artun Özoğlu’na, müziği Artun Özoğlu, Sarper Sonbay ve Hüseyin Tosun’a, düzenlemesi de Yaşlı Amca’ya ait.

Klibin yönetmenliğini de Ozan Tezvaran üstlenmiş. Klipte kullanılan ekran bölme tekniği,  Yaşlı Amca’nın yenilikçi anlayışını vurgular nitelikte.

Şarkı, Yaşlı Amca’nın kendi chill rock soundunu taşıyor. Yolda yürürken dinleyince havaya sokan şarkılar var ya bu öyle bir şarkı işte. Adımlarınızı, kolunuzu hareket ettirişinizi, çanta tutuşunuzu değiştiriveriyor.

Artun’un yazdığı sözleri artık tanıyabiliyoruz. Anlattığı ilişkiler, arayış, aşk, hayat… Aynı insanın yaşamı, düşünceleri, farklı şekillerde karşımıza çıkıyor. Böylece biz de aynı atmosferde, farklı çizgilerde yenilenen şarkıları,  hevesle “Bu defa nasıl anlatmış acaba?” deyip dinleyebiliyoruz.

Son defa soracağım, delirelim istersen!

Dedikten sonra giren gitar ve şarkının aldığı yeni hal,  delirmenin isteğimize bağlı olmadığını yeterince gösteriyor. Yaşlı Amca çıldırınca biz de peşlerine takılıyoruz.

Bu şarkıyı 21 Aralık’ta yayınladılar, biz de en uzun gecede doya doya dinledik. Artık yeni bir albüme hazırız.

 

Bu içerik size ne hissettirdi?
ehehe
0
ilginç
0
kalp <3
0
karasızım
0
olamaz!
0
üzücü
0