Bunu okuyorsunuz:
Kalben’den Sonsuza Kadar

Kalben’den Sonsuza Kadar

kalben, altmuzik 1920x1080

Kalben… Çok şey yazılabilecek yüce sesli, kendinden yürekli, kalplere dokunan kadın! İkinci albümünü heyecanla bekliyorduk bir süredir, ha geldi ha gelecek derken 31 ekim gecesinde iTunes’da 1 kasımda ise basılı olarak müzik marketlerde bulabildik “Sonsuza Kadar”ı.

Kaç gündür albümü loop’a attım dinliyorum. Hepsi hakkında bir çok şey yazasım var, işte bir yıldır beklediğimiz albüm karşımızda! Taşlar oynadı yerinden!

kalben - sonsuza kadar albüm
kalben – sonsuza kadar albüm

Bütün bunlara geçmeden önce albüm hakkında kısa bilgiler vermek istiyorum size.

Garaj Müzik etiketiyle geçtiğimiz günlerde yayınlanan albümün prodüktörü olarak grubun aynı zamanda gitarlarının üstadı Berkant Ali İncesaraç’ı görüyoruz.

Kalben’in kendi sitesinde albümün hikayesini anlattığı bir kısım var, her şarkı için. Aşağıdaki cümlelerle başlayan yazıya Kalben’in kendi sitesinden ulaşabilirsiniz.

“Hayal ettim bölüştüğümüzü bir ekmeği oturarak
El ele, diz dize ve göz göze bakışarak
Hiç ölmeden…
Sonsuza kadar…”

Ayrıca albümde bir de Nil Karaibrahimgil coverı bulunuyor. Nil’den severek dinlediğimiz Rüzgar‘ı Kalben’den dinleyin. İnsanlar ve Rüzgar haricindeki diğer 11 şarkının söz ve müziği Kalben’e ait.

Geçen albümdeki dile dolanan O Ye Bebek gibi bu albümde de dilimize dolanacak şarkı Yalakanım Bebeğim. Kalben’in bu tarz şarkıları söyleyişine bayılıyorum, her seferinde hafif bi’ serserilik hissediyorum. Baştaki gitar ritmi elinizle tempo tutturacak kadar içine alıyor sizi, arkadan gelen saksafon ise bir başka.

Sürekli dinlemek istediğim şarkı olarak şu an Yara ön planda gidiyor. “Yaramızı unutturur, yarayı kapatan aşk, yaradan da derin.” diyen Kalben’in sesiyle büyülendim. Üflemeliler ve gitar işbirliğinin hakkını veren bu şarkı, hem enstrüman zenginliği hem de içinize dokunan sözleriyle sizin de favorileriniz arasına girecek. Üflemelileri daha çok duymak isteyeceksiniz!

Albüme de adını veren Sonsuza Kadar, eski bir hatıra gibi. Hatırlayamadıklarımızı hatırlatıyor, göğe baktıran balkonları. Herkesten bir parça ve herkesten farklı bir parça, yalan yanlış bir aşkın hikayesi. Ritmleri tatmin edici, elinizi şıklatarak tempo tuttuğunuz, sizin parçanız. Bahsettiğim gibi biraz benden bir şeyler var çokça Kalben’den, biraz sizden.

Bir diğer favorilerimden olan Ateşböcekleri ise albümün denge parçalarından. Tam bir Kalben şarkısı! Kalben’in ritmi düşürmeden kendine has ses tonuyla hüznü, yarım kalmışlıkları anlatabildiği parçalarından. Bu yüzden Kalben’i bu kadar çok seviyoruz sanırım, o tarzını.

Albümden bir gün önce video klibi yayınlanan Ben Her Zaman Sana Aşıktım ise tam bir vintage parça. Şarkıya uzanıp bir kolye gibi takmak, bir ceket gibi giyme hissi uyandırıyor. Arkadaki melodiye dalıp gitmek istiyorsunuz.

Bir diğer favorilerimden -hepsi mi favorin demeyin n’olur seçemiyorum- dilime nakaratı hemen dolanan parçalardan biri Al Beni. Saf bir Kalben hüznü hissediyorum bu şarkıda, bu hüznü hissetmemde sözlerinin yanısıra sanırım yaylıların da etkisi büyük. Sadece yaylıların etkisi büyük deyip geçmemek lazım, vurmalıların da hakkını yemeyelim. O kadar tam ki her şey, elinize emeğinize sağlık!

Ali Berkant İncesaraç’ın riflerini hissedebileceğiniz bir parça olan Efendi, sade ve bir o kadar da iddialı bir parça olmuş.

Kapı ise yine yaylıların hissedilebildiği bir şarkı olarak gitar iş birliğiyle oluşmuş bu şarkı da Kalben’in ses tonuyla bütünleşmiş.

Albümün bir diğer sürprizi Sakin Ol Evladım! Severek sosyal medya üzerinden dinlediğimiz kayıtlarını taçlandıran bir çalışma olmuş! O hareketli kafa sallatan şarkılardan Sakin Ol Evladım, nakaratı bir anda dilinize dolaşıveriyor, usulca mırıldatıyor kendini.

Vurmalıların ön planda olduğu bir diğer şarkı ise Kuşlar, enstrüman çeşitliliği açısından albümdeki en zengin parça bana göre. Üflemelilerin nakaratta girişiyle mest oluyorsunuz.

Rifleriyle sizi alacak Derdimin Çiçeği ise sanıyorum tam bir grup işbirliğiyle yapılmış. Bir eski Türk filminden fırlayıp gelmişçesine iyi ve güzel kadının peşinden koşuyorum, “Derdiğimin Çiçeği, daha ne isteyeyim?” derken hayal edebiliyorum kendimi.

“Çok farklı sevmek seni, diğerlerinden.” diye bize sesleniyor Kalben İnsanlar‘da. Bu şarkının ise sözü Kalben’e, müziği ise Ali Berkant İncesaraç’a ait.

Albüme iTunes üzerinden ulaşabilirsiniz. Şu an Ateşböcekleri, Ben Her Zaman Sana Aşıktım, Sonsuza Kadar, Al Beni en çok dinlenenlerden…

Sizin favoriniz hangi parça peki?

Bu içerik size ne hissettirdi?
ehehe
0
ilginç
0
kalp <3
0
karasızım
0
olamaz!
0
üzücü
0