Bunu okuyorsunuz:
Yasemin Mori’den Klostrofobik Klip: Tuzlu Su

Yasemin Mori’den Klostrofobik Klip: Tuzlu Su

yasemin mori - tuzlu su

Her albümünde farklı duygularımızı gün yüzüne çıkarmayı başaran Yasemin Mori; 2018 yılında yayınladığı “Estrella” albümünün dördüncü video klibi “Tuzlu Su” ile karşımızda.

2008 yılında “Hayvanlar” albümüyle tanıdık Yasemin Mori’yi.  Aslında Bir Konu Var, Mutsuz Punk gibi şarkılardan oluşan bu albüm hiç eskimedi ve hatta daha sonraki yıllarda çıkardığı “Deli Bando”, “Finnari Kakaraska” ve son olarak “Estrella” albümleri aylarca “Hayvanlar” ile kıyaslandı.  Eski Yasemin’i arıyoruz diyenlere hep aynı cevabı verdi; hazırlık aşamasında ne hissediyorsa, ruh hali nasılsa albümünde de o vardı.  Bu yüzdendir ki albümlerinin her biri farklı anlarımıza, hayatımızın farklı dönüm noktalarına  ait, onlarla özdeş.

Her sanatçı kaçınılmaz olarak eserlerine kendinden bir şeyler katar fakat Yasemin Mori’yi diğerlerinden ayıran nokta kendi duygu dünyasını neredeyse tüm şeffaflığıyla bizlerle paylaşması. Mutsuz Punk dinlerken içine çekildiğimiz depresif atmosfer de, Estirelim Mi şarkısında büründüğümüz boşvermişlik hissi de aslında bu gerçekliğin, şeffaflığın doğal bir sonucu, Mori yansıması.

Gelelim son albüme.  “Estrella” ile beraber bambaşka bir Yasemin Mori ile de tanışmış olduk. Hiçbir zaman kendini bir müzik tarzıyla sınırlamadığını, belirli kalıplara bağlı kalmadığını zaten biliyorduk ve bu albümle bir kez daha dinleyenlerine bunu göstermiş, söylemiş oldu.  Daha önceleri Korhan Futacı gibi isimlerle olan çalışmalarına alışkın olduğumuz Mori, bu albümde bir Eypio düetiyle karşımıza çıkıyor. Şarkılar genel anlamda keyifli ve O’nun bitmek bilmez enerjisini, karakterini bizlerle buluşturan tatta.

Albüm ilk kez dinlendiğinde dikkatimizi çeken, bize eski Yasemin’i hatırlatan şarkılar da yok değil tabii. Tuzlu Su bu duruma verilebilecek en iyi örneklerden, albümün en beğenilen şarkılarından biri ve geçtiğimiz günlerde de klibi yayınlandı. Diğer tüm kliplerinde olduğu gibi yine onun kendi hayal dünyasından bir kesit izliyoruz aslında. Renkler, mumlar, sıradan objelerin bir kişiliğe sahip olması, tuhaf ve aynı zamanda içten diyebileceğimiz bir estetik algı.

Alıştığımız tüm bu görselliği bir kenara bıraktığımızda, Tuzlu Su klibi bizleri psikolojik-romantik türde bir filmin içinde hissettiriyor. Fanustaki balıklar, camın kırılması, çemberdeki ayrılık anı, klibin başlangıcındaki klostrofobik küvet, rüyadan uyanış. Kısa film tadındaki bu klipte ayrıca, yer yer Yasemin Mori’nin oyunculuğuna da tanık oluyoruz, keyifle izliyoruz.

Şarkı zaten Yasemin Mori diye bağırıyordu fakat Özgür Biber’in yönetmenliğinde çekilen bu video klip ile son zamanların birbirini en iyi tamamlayan şarkı-klip beraberliklerinden biri ile karşı karşıyayız.

Bu içerik size ne hissettirdi?
ehehe
0
ilginç
0
kalp <3
0
karasızım
0
olamaz!
0
üzücü
0